Článek
Dmitrij Konopljov (46), šéf „přístrojové“ Konstrukční kanceláře akademika Šipunova, údajně zemřel po léčbě depresí a úzkostných stavů, které se podle některých zdrojů od ruského vpádu na Ukrajinu zhoršovaly a přidaly se k nim kruté bolesti hlavy.
Léčil se na špičkové moskevské klinice, kde podstupoval xenonovou terapii s kyslíkovou maskou. Tato procedura, při níž pacienti vdechují xenon, se používá v boji s depresemi, úzkostmi, neurologickými potížemi a problémy se spánkem.
Šéf konstrukční kanceláře údajně trpěl depresemi a úzkostnými stavy
Záhadná smrt ruského oligarchy. Miliardáře nalezli s prostřelenou hlavou v bazénu
Podle prvních zpráv však lékaři nedokázali určit příčinu jeho smrti, později list Izvěstija uvedl, že Konopljov, bývalý náměstek ředitele ruské Federální agentury pro dodávky zbraní a vojenského speciálního vybavení i materiálu, utrpěl akutní infarkt.
Instituce mlčí
Konstrukční kancelář, jíž Konopljov šéfoval, stojí za širokým sortimentem zbraňových systémů, například hybridním samohybným protiletadlovým systémem krátkého a středního dosahu Pancir-S1 či zbraňovými systémy pro lehká obrněná vozidla a tanky.
Koordinuje také práci velkého počtu zbrojovek i výzkumných ústavů, včetně těch v Ruské akademii věd, s činností ministerstva obrany. Přesto se žádná z institucí k úmrtí Konopljova oficiálně nevyjádřila.
Na Ukrajině podle médií zemřel další ruský generál
Jeho „obrovský přínos“ pro ruský zbrojní průmysl ocenil pouze Alexej Ďjumin, Putinův blízký přítel, který býval jeho bodyguardem a v současnosti je tulským gubernátorem.
Záhadná úmrtí ruských boháčů
Záhadných úmrtí mezi ruskými oligarchy, podnikateli a průmyslníky přibývá podle stanice Deutsche Welle od začátku letošního roku. Například v květnu to byl Alexandr Subbotin.
Bývalého manažera ruské energetické společnosti Lukoil, která vyzvala k rychlému ukončení války mezi Ruskem a Ukrajinou, našli mrtvého ve sklepě domu šamana v ruských Mytiščích. Podle oficiální ruské agentury TASS byl příčinou úmrtí také infarkt.
Rusko umlčuje příbuzné námořníků z potopeného křižníku Moskva
S ruským Gazpromem byl spojen Andrej Krukovskij. Ředitel lyžařského střediska Krasnaja Poljana, které energetickému gigantu patří a kam zve své hosty prezident Putin, si vyšel na procházku do hor a spadl do propasti. V dubnu Katalánskem otřásla smrt Sergeje Protosenji, bývalého viceprezidenta představenstva plynárenského gigantu Novatek. Bodným a sečným zraněním ve vile v přímořském letovisku Lloret de Mar podlehly jeho žena Natalja a třináctiletá dcera. Protosenja se podle dostupných informací oběsil.
Den před jeho smrtí našli v moskevském bytě těla Vladislava Avajeva, jeho manželky a třináctileté dcery. Bývalý viceprezident Gazprombanky, dceřiné společnosti energetického gigantu Gazprom, byl, stejně jako jeho rodina, zastřelen.
Expert: Úspora 15 procent osvobodí EU od ruského plynu
Sebevražda kvůli zlomené noze
Oficiální verze naznačuje sebevraždu, stejně jako v případu miliardáře Vasilije Melnikova, vlastníka společnosti MedStom dodávající zdravotnické vybavení. Melnikov měl podle vyšetřovatelů zabít ženu, své dva malé syny a poté sebe.
O sebevraždě se hovoří také v případech Michaila Watforda, oligarchy ukrajinského původu, kterého našli krátce po začátku války na Ukrajině oběšeného v jeho domě v Surrey v Anglii, miliardáře Alexandra Ťuljakova, jenž měl spáchat sebevraždu v garážích nedaleko svého bytu poblíž Petrohradu, či Leonida Šulmana, vysokého manažera Gazpromu.
Jeho tělo bylo nalezeno na „dače“ (chatě) společně s dopisem na rozloučenou, v němž označil za důvod svého dobrovolného odchodu ze života bolesti zlomené nohy.