Článek
„Pokud se (Bosna a Hercegovina) rozhodne být členem nějaké aliance, je to její vnitřní záležitost. Naše reakce je ale jiná záležitost. Na příkladě Ukrajiny jsme ukázali, co očekáváme. Jakmile dojde k hrozbě, odpovíme,“ řekl Kalabuchov v bosenské televizi.
Dodal, že je to ve skutečnosti Západ, kdo představuje pro Bosnu bezpečnostní riziko, tím, že varuje před údajně neexistujícími ruskými plány.
#BiH 🇧🇦: 🇷🇺 @RusEmbBiH Igor Kalabukhov on @NATO membership for Bosnia & Herzegovina 🇧🇦
— Jakub Bielamowicz (@KubaBielamowicz) March 16, 2022
➡️ 🇷🇺 threatens to respond if BiH 🇧🇦 becomes @NATO member (🇺🇦's example shows what 🇷🇺 expects)
➡️ BiH's @NATO membership not a likely scenario because of the lack of political consensus in BiH pic.twitter.com/sBgsU9oYkq
„Nemáme žádné plány. Budeme reagovat po analýze strategické a geopolitické situace,“ uvedl velvyslanec s tím, že členství Bosny a Hercegoviny v NATO v tuto chvíli stejně není reálné, protože v zemi ohledně této otázky nepanuje shoda.
Očima Saši Mitrofanova: Zeman Putin’s slut. I když se teď tváří jako panna
Odkazoval se na rezolutní odmítnutí integračního procesu do NATO ze strany bosenských Srbů, v čele s jejich lídrem Miloradem Dodikem. Toho pojí s ruským prezidentem Vladimirem Putinem přátelské vztahy.
Slova ruského velvyslance ostře odsoudil Željko Komšić, zástupce Chorvatů v Předsednictvu Bosny a Hercegoviny. Podle něj jde o „nepřijatelné výhrůžky“.
Před třiceti lety začala válka v Bosně. Po referendu o nezávislosti
Bosna a Hercegovina byla v roce 2010 pozvána, aby se připojila k Akčnímu plánu členství (MAP). O sedm let později vyhlásila Republika srbská svoji vojenskou neutralitu.