Článek
Volyna deníku Ukrajinska Pravda řekl, že Mariupol nyní může zachránit jedině rychlá vojenská operace, která by ukončila blokádu města, nebo politické jednání. Obránci města se podle něho nehodlají vzdát a jsou připraveni bojovat, situace se ale zhoršuje.
Volynova brigáda se v posledních dnech spojila s plukem Azov a vojáci se opevnili v komplexu oceláren Azovstal, který má rozlohu jedenácti kilometrů čtverečních. Předtím se 36. brigáda námořní pěchoty snažila uhájit pozice v továrnách Azovmaš a Iljič, ale došly jí zásoby jídla i munice.
Zničení křižníku Moskva je pro Kreml rána, míní experti
Starosta Mariupolu Vadym Bojčenko uvedl, že část brigády se připojila k pluku Azov, část Rusové zajali. Žádné konkrétní počty neuvedl. Ruská armáda ve čtvrtek tvrdila, že tento týden se jí vzdalo 1160 příslušníků ukrajinské námořní pěchoty, ale jak podotýká agentura AP, tyto informace nelze ověřit.
Mariupolská městská rada v pátek na sociální síti telegram napsala, že Rusové ve městě začali exhumovat těla pochovaná na dvorcích mezi obytnými domy a nedovolují místním, aby tam další lidi pohřbívali. Okupanti prý také jmenovali dozorce, kteří mají dohlížet, že lidé své příbuzné a známé nebudou pohřbívat. Podle ukrajinské strany ve městě funguje 13 ruských mobilních krematorií. Mají sloužit k zahlazení stop po válečných zločinech, kterých se jednotky Ruska a bojovníci separatistické Doněcké lidové republiky dopouštějí.
Obklíčení mariňáci v Mariupolu se prý probili a spojili se s Azovem. Podle Rusů se vzdali
V Mariupolu stále živoří asi 100 000 lidí, kterým podle šéfa Světového potravinového programu (WFP) Davida Beasleyho hrozí „vyhladovění k smrti“. Starosta Bojčenko v úterý řekl, že podle odhadů mohlo v Mariupolu zemřít více než 20 000 civilistů.