Hlavní obsah

Severokorejci simulují tuberkulózu, aby nemuseli do Ruska

3:36
3:36

Poslechněte si tento článek

Mladí Severokorejci tvrdí, že mají tuberkulózu, aby se vyhnuli odvodu do vojenské služby. Bojí se totiž, že by je tamní diktátor Kim Čong-un poslal do ruské války na Ukrajině. S odkazem na severokorejské rodiny o tom informuje Rádio Svobodná Asie, podle něhož kvůli zvýšené poptávce mladých mužů z KLDR stoupla cena falešného potvrzení o nemoci hned pětkrát. Server The Kyiv Independent navíc uvedl, že na frontě v Kurské oblasti severokorejské vojáky už nikdo tři týdny neviděl.

Foto: FB Volodomyra Zelenského

Jeden ze zadržených vojáků z KLDR

Článek

V Severní Koreji musí každý muž odsloužit v armádě deset let, žena pak sedm. Ti, kteří mají prostředky, se ale ze služby mohou vykoupit. Populární je právě potvrzení, že muž či žena mají tuberkulózu.

„Až do loňského roku stála většina lékařských potvrzení pro osvobození od vojenské služby kolem 100 dolarů (přes 2400 korun),“ uvedl pod podmínkou anonymity obyvatel severokorejské provincie Rjanggang. „Cena potvrzení o tuberkulóze se však zvýšila na 500 dolarů, takže pro obyvatele, kteří mají nárok na vojenskou službu, je obtížné si ho dovolit,“ dodal.

Cena stoupla kvůli nasazení severokorejských vojáků v ruské Kurské oblasti, v níž už od loňského srpna probíhá ukrajinský vpád. Kim Čong-un do oblasti poslal až 12 tisíc vojáků, podle ukrajinské a americké zpravodajské služby jich byly čtyři tisíce vyřazeny z boje.

Vší silou tloukl hlavou do betonového sloupu. Severokorejec nechtěl padnout do ukrajinského zajetí

Válka na Ukrajině

Toto potvrzení tak kvůli obrovské poptávce stojí nyní přes 12 tisíc korun, což je částka odpovídající asi pětinásobku průměrné hrubé měsíční mzdy v zemi. Cela řada lidí si ale vydělá pouze jednotky dolarů, tedy pod sto korun. Dokument navíc není na celý život, ale pouze do dalšího testování, které probíhá asi jednou ročně, píše Rádio Svobodná Asie.

Úřady se ale s falešnými potvrzeními snaží vypořádat a nově testy na tuberkulózu dělají každé tři měsíce. „Náklady na potvrzení jsou tak vysoké a oni se musí nechat testovat častěji, takže teď nemají jinou možnost než narukovat,“ řekl člověk žijící v provincii Rjanggang.

Že Severokorejci slouží v Kurské oblasti, většina lidí v KLDR ví. Informace se totiž podle rádia šíří ústně a podle obyvatel jsou pro rodiny s dětmi ve vojenském věku velkou starostí.

„V pozadí je strach, že pokud jejich synové vstoupí do armády a budou posláni do Ruska, nikdy je už neuvidí živé,“ vedl zdroj.

Týdny je nikdo neviděl

Severokorejští vojáci působili v ruské Kurské oblasti už nejméně od října. Poté, co utrpěli vysoké ztráty, se ale z fronty stáhli a v posledních třech týdnech je nikdo neviděl, sdělil ukrajinského serveru The Kyiv Independent velitel jedné z ukrajinských brigád působících v oblasti Oleksandr Kindratenko.

„Jedná se o standardní opatření, jde o rotaci z důvodu velkých ztrát,“ sdělil serveru zdroj z vojenské rozvědky. Podle expertů vojáci KLDR nejsou zvyklí na moderní styl válčení a zároveň často útočí v „lidských vlnách.

Kromě toho jim navíc doma i v Rusku vštěpují, že se nesmí nechat Ukrajinci zajmout, kvůli čemuž při náznaku toho, že by mohli být zajati, páchají sebevraždy.

Obří ryba se pokusila Rusce v Číně sežrat hlavu

Koktejl

Výběr článků

Načítám