Článek
„Bylo to frustrující, protože prostě jen opakoval všechny ty své fráze,“ řekl k telefonátu Scholz. Zdůraznil ale, že je nadále přesvědčen o správnosti svého rozhodnutí. Šéf Kremlu podle něj musel slyšet, že nemůže počítat s tím, že německá pomoc Ukrajině poleví.
Německý kancléř podle svých slov v telefonátu Putina také vyzval, aby stáhl své jednotky z Ukrajiny, a mohlo se tak začít jednat o míru. „A to musí být a to udělám znovu. Ale člověk si přitom nesmí dělat žádné iluze,“ dodal.
Scholz s Putinem telefonoval v polovině listopadu, přímý rozhovor s ním do té doby kancléř nevedl od prosince 2022. Putin podle komuniké Kremlu trval na územních nárocích a dalších požadavcích vůči Ukrajině, která odmítá kapitulovat.
Scholz o telefonátu s Putinem: Nebylo to příjemné. Nikdy nebylo
Scholzův telefonát vyvolal kritiku doma i v zahraničí, především v zemích na východním křídle NATO. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v první reakci uvedl, že se tím otevřela Pandořina skříňka a narušila Putinova izolace.
Podobně v rozhovoru pro Novinky mluvil místopředseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Kornijenko. „Nebyl to dobrý krok. Scholz tím dal Putinovi prostor. Dostal svolení s námi sedět u jednoho stolu. Putin je šílený diktátor,“ uvedl Kornijenko.
Pochvaly za iniciativu se naopak Scholzovi dostalo například od ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.
Německo je po USA největším dárcem vojenské pomoci Ukrajině, Scholz ale dlouhodobě odmítá Ukrajině dodat střely s plochou dráhou letu Taurus a umožnit útoky německými zbraněmi na ruské území.