Článek
Pravděpodobně poslední sankční balíček Bidenovy administrativy by měl být značně rozsáhlý a kromě tankerů by se měl zaměřit i na osoby zapojené do obchodu s ropou. Jde o další krok, kterým se Bidenovi lidé snaží zajistit podporu Ukrajiny před tím, než se 20. ledna do Oválné pracovny vrátí znovuzvolený Donald Trump. Jeho postoj k sankcím proti Rusku je nejasný, uvádí server Ukrajinska pravda.
USA na ruské ropné tankery poprvé uvalily sankce krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu.
Kreml se jim poměrně úspěšně vyhýbá tím, že k přepravě ropy používá plavidla ze své stínové flotily. Ta jsou dle expertů na námořní dopravu ve špatném stavu a představují riziko vzniku ropných skvrn.
Lodě v žalostném stavu. Ruská stínová flotila zanechává ropné skvrny po celém světě
Co vše bude nakonec nový sankční balíček Bidenova týmu obsahovat, není zatím jasné. Podle některých zdrojů se debatuje i o přísných sankcích na ruský energetický sektor. Americká ministryně financí Janet Yellenová zase uvedla, že Spojené státy nevylučují ani sankce na čínské banky, jež by výdělky z ruské ropy též snížily.
Agentura Bloomberg v minulosti informovala, že skupina států G7 zvažuje, že ještě sníží cenový limit, pod kterým může být ruská ropa prodávána, aniž by se jí týkaly sankce. Evropská unie ve snaze zabránit Rusku v obcházení sankcí pomocí stínové flotily uvalila na Rusko už patnáctý sankční balíček již 16. prosince.