Článek
První obranná linie se nachází dvanáct až třináct kilometrů od hranic a druhá v hloubce dvaceti kilometrů. Linii ve vzdálenosti tři až pět kilometrů od hranic nebylo možné vybudovat kvůli neustálému ruskému ostřelování, uvedl 15. května ukrajinský server Armija Inform s odvoláním na svou zpravodajku. Ta se účastnila zasedání s názvem Transparentnost a informovanost, kde všichni, kteří se zabývali budováním opevnění v Charkovské oblasti, informovali o dokončených pracích.
Rusové mohli beztrestně střílet
Ruské ostřelování během budování opevnění nebylo možné opětovat, upozornil ISW. Ruské dělostřelectvo mohlo podle něj snadno a beztrestně ostřelovat ukrajinské obranné pozice, protože ukrajinská armáda měla zákaz používat zbraně dodané ze Západu proti území Ruské federace. Střílet mohla jen na ruské jednotky a zařízení na okupovaných územích Ukrajiny včetně Krymu.
„Ruské síly působící v Rusku mohou provádět útoky na ukrajinské obranné pozice u mezinárodní hranice. Kvůli zákazu Západu používat jím dodávané zbraňové systémy pro údery do ruského týlu za hranicí jsou ukrajinské obranné pozice blízko u hranice ohrožené a možná nebránitelné,“ upozornil ISW.
Až v poslední době zní od představitelů USA, že použití dodaných zbraní na ruském území sice nepodporují, ale nebudou do toho Ukrajincům mluvit. Na středeční tiskové konferenci v Kyjevě americký ministr zahraničí Antony Blinken prohlásil, že je na Ukrajincích, aby rozhodli, zda budou k útokům v Rusku používat americké zbraně.
Blinken slíbil Ukrajině dalších 45 miliard na zbraně
Při ruském ostřelování se stavět nedá
Opevnění se začala budovat poté, co se v létě 2022 při bleskurychlé ukrajinské protiofenzivě podařilo vytlačit Rusy z Charkovské oblasti až za státní hranici. Podle oficiálních zpráv bylo od začátku prací na opevnění u hranic zničeno 30 kusů stavební techniky. Ruská palba zabila čtyři stavební dělníky a dalších patnáct zranila.
Kromě ostřelování výstavbu komplikují také nálety, při nichž ruská letadla shazují naváděné kluzákové bomby KAB. Ty brzdí i výstavbu obranných linií dál od fronty. Jeden ze zástupců stavebních firem uvedl, že v oblasti mohou pracovat jen dobrovolníci.
„Z tohoto důvodu byla pozastavena výstavba některých obranných objektů,“ řekl Eduard Jarovyj z odboru pro výstavbu ve správě Charkovské oblasti. Podle zástupce vojensko-civilní správy Charkovské oblasti Michajla Charnama bylo i tak vybudováno téměř 300 objektů opevnění, ovšem na liniích ve vzdálenosti dvanáct a dvacet kilometrů.