Článek
„Ruský nedostatek munice umocněný logistickými problémy je zřejmě jedním z hlavních faktorů aktuálně omezujících ruský potenciál zahájit efektivní velkou pozemní operaci,“ napsala britská rozvědka.
Listopadové stažení ruských jednotek z Chersonu a okolí na západním břehu Dněpru podle ní nabídlo ukrajinským ozbrojeným silám šanci zasáhnout do větší hloubky ruské zásobovací linie a komunikační uzly.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 02 December 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) December 2, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/IsEXJk3R7s
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/ErKU7j9pVp
„Tato hrozba s vysokou pravděpodobností dovede ruské logistiky k přemístění zásobovacích uzlů včetně železničních překladišť dále na jih a východ,“ uvedla britská rozvědka.
Rusové u Bachmutu dokazují, že se nepoučili, tvrdí analytici
Vyvodila, jaké to přineslo následky: „Ruské zásobovací jednotky teď budou navíc potřebovat provádět překládky z železnice na silniční dopravu, které jsou náročné na práci. Přesuny po silnici budou také zranitelné ukrajinským dělostřelectvem, jak se budou (ruské kolony) přesouvat dál, aby zásobily ruské obranné pozice.“
Síly se vyrovnávají
Klesající zásoby dělostřeleckých granátů potvrdili v úterý novinářům rovněž američtí vojenští představitelé. Podle nich slábne ruská dělostřelecká převaha: „Ruská schopnost překonávat Ukrajince v dělostřelectvu není ničím novým. Postupem času se ale snižuje poměr vypálených střel (mezi Rusy a Ukrajinci). Částečně je to zřejmě kvůli (klesajícímu) množství ruské munice a částečně je to způsobeno i efektivitou Ukrajinců při použití vlastního dělostřelectva.“
Podle serveru The Drive to americký představitel zdůvodnil tím, že se Ukrajincům daří odhalovat pozice ruských děl a radarů a ničit je pomocí raketometů HIMARS a jejich střel naváděných pomocí GPS.