Článek
Podle ukrajinského vojenského serveru Militarnyj Rusové pořizují terminály přes tzv. souběžný dovoz či dobrovolné přeprodejce. Samotný nákup se tak uskutečňuje z nezúčastněných zemí a skrze zprostředkovatele.
Ukrajinská vojenská zpravodajská služba na platformě Telegram zveřejnila zvukovou ukázku, která je podle ní zachycenou konverzací mezi dvěma ruskými vojáky. Ukázku pak označila za důkaz o využívání Starlinku ruskou armádou. Na Telegramu také koluje fotografie v mizerné kvalitě, její pravost nelze ověřit.
SpaceX v reakci na to uvedl, že nemá žádné dohody ani smlouvy s Ruskou federací či její armádou. Společnost dále uvedla, že pokud zjistí provoz některého ze svých terminálů bez potřebné licence, daný terminál deaktivuje.
Podle SpaceX navíc starlinky nejsou v Rusku aktivní, a pokud ruské obchody tvrdí, že prodávají terminály Starlink, tak jen klamou zákazníky.
The Ukrainian military reports that Russians are now using Starlink in the frontline zones. 🤯
— Dima Zeniuk (@DimaZeniuk) February 8, 2024
Russia began purchasing Elon Musk's Starlink service through Dubai with fully licensed accounts.
Can you please confirm or deny this information? @elonmusk pic.twitter.com/UmrCc00Tgd
Server Militarnyj ovšem podotkl, že Rusové terminály využívají na okupovaných ukrajinských územích. Navíc podle inženýra Oleha Kutkova, který se účastnil jednání o dodávce terminálů pro ukrajinskou armádu před dvěma lety, ve dvacetikilometrovém pásmu kolem fronty není možné rozeznat, která strana jaký terminál využívá.
Elon Musk po vpádu ruské armády na Ukrajinu poskytl za miliony dolarů ukrajinské armádě terminály Starlink. Ty se okamžitě staly pro ukrajinské vojenské operace klíčové. I když byly telefonní a internetové sítě zničeny, terminály Starlink umožnily Ukrajině bojovat a zůstat ve spojení. Jakmile ale Ukrajina začala terminály používat k útokům proti Rusku, Musk v září 2022 vypnul síť poblíž Krymu, a překazil tak ukrajinským jednotkám útok na ruskou černomořskou flotilu. Nakonec ale situaci přehodnotil a dohodl se o dodávce dalších antén počátkem loňského roku.
Cílem Starlinku je vytvořit síť, která by pomocí několika tisíc malých satelitů na oběžné dráze kolem Země umožnila vysokorychlostní připojení k internetu z jakéhokoli místa na světě. Divize má přibližně 5000 satelitů na nízké oběžné dráze Země.