Článek
„Ruské okupační síly vyhodily do povětří vodní elektrárnu Kachovka. V současné době zjišťujeme rozsah škod, rychlost a objem vody a pravděpodobné oblasti zaplavení,“ uvedlo na Telegramu ukrajinské jižní velitelství.
Informaci o zničení přehrady potvrdil také šéf vojenského střediska v nedalekém Chersonu Oleksandr Prokudin. „Upřesňujeme rozsah zničení,“ uvedl v příspěvku zveřejněném na Telegramu. Prokudin poznamenal, že také začala evakuace místních obyvatel z ohrožených oblastí. Kritické úrovně prý voda dosáhne do poledne.
Ukrajinská policie vyzvala obyvatele, aby se evakuovali ze zón, kde hrozí potenciální zaplavení. Zaplavena může být i část Chersonu, zejména ostrov Korabel. Lidé mají hlavně vypnout elektrická zařízení, postarat se o zvířata a vzít si doklady.
Ukrajinské velitelství Jih uvedlo, že přehradu odpálili Rusové 6. června, i když voda se z ní valila už na konci května. Podnik Ukrhidroenerho, pod který přehrada spadá, 25. května obvinil Rusy, že nechali hladinu přehrady stoupnout o metr výše, než je obvyklé maximum. To podle něj vedlo k záplavám v Záporožské oblasti.
Rusové zřejmě nechali zavřených příliš mnoho bran. Poté, co v přehradě nechali hladinu poklesnout na dlouhodobé minimum, nechali ji stoupat. Voda se ale začala valit přes hráz už 28. května, potvrzují satelitní záběry.
Rusové viní Ukrajince
Agentura TASS uvedla, že přehrada je skutečně zničená a citovala Rusy dosazeného starostu Nové Kachovky, podle něhož za tím stálo ukrajinské ostřelování a „teroristický útok“.
Starosta přitom ještě krátce předtím tvrdil, že zprávy o bombardování přehrady a vodní elektrárny jsou nesmyslné, a poznamenal, že všude ve městě je klid a ticho.
New satellite imagery of the Khakovka dam from June 5 shows evidence that a section of the roadway and sluice gates had been recently damaged or destroyed.
— Evan Hill (@evanhill) June 6, 2023
(Left: May 28, Right: June 5)
📸: @Maxar pic.twitter.com/o6StIwIoJr
Відео з підірваної росіянами Каховської ГЕС. Відео з Telegram Spravdi pic.twitter.com/4HRlRLO3vR
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) June 6, 2023
Agentura Reuters s odvoláním na TASS a proruského činitele v oblasti napsala, že Záporožské jaderné elektrárně zatím kvůli zničení přehrady, z níž čerpá vodu pro svůj chladicí systém, nehrozí kritické nebezpečí.
Rusy dosazený starosta okupované Nové Kachovky také varoval, že poškození přehrady může ohrozit zásobování Krymu vodou. Z přehrady vede kanál zásobující poloostrov, jenž trpí nedostatkem vody.
Prior to whatever happened overnight, the Kakhovka Reservoir had reached unprecedentedly high levels. This was likely due to Russian forces keeping too few gates open, the NYT reported, just months after letting the reservoir sink to historic lows: https://t.co/g9sGjPNTt9 pic.twitter.com/mKuGFakb3M
— Evan Hill (@evanhill) June 6, 2023
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli poničení Kachovské přehrady svolal mimořádné zasedání Rady národní bezpečnosti. Ze zničení přehrady viní „ruské teroristy“. Ti proto podle něj musejí být vyhnáni z každého metru ukrajinského území. Zničení hráze označil za ekocidu.
Pulling the flooding model from the article here- https://t.co/Ba7dnG0idg pic.twitter.com/psohRrM5jc
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) June 6, 2023
Model předpokládaného zaplavení krajiny po protržení přehrady
Ve velkém nebezpečí bylo bezprostředně po poničení Kachovské přehrady 16 tisíc obyvatel, uvedly ukrajinské zdroje. Podle okupační správy záplavy ohrožují 22 tisíc lidí.
Zelenskyj už loni v říjnu uvedl, že Rusko chystá na Kachovské přehradě útok, který by mohl vést k zatopení Chersonu, jenž leží nedaleko, i desítek dalších obcí. Ruská okupační správa naopak prohlašovala, že útok na přehradu plánuje Ukrajina.
Voda z přehrady je používána také v chladicím systému největší jaderné elektrárny v Evropě. Ukrajinská vojenská správa Záporožské oblasti v únoru uvedla, že pokud bude nadále klesat hladina přehrady, bude chlazení Záporožské elektrárny ohroženo.
„Přestože pokles hladiny vody nepředstavuje bezprostřední ohrožení jaderné bezpečnosti, může se stát zdrojem obav, bude-li mu umožněno pokračovat,“ konstatoval tehdy šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi.
Rusové na ústupu poničili i most u Kachovské přehrady
Kachovská přehrada - mnohonásobně větší než české přehrady
Kachovská přehrada je nádrž na řece Dněpr na jižní Ukrajině, někdy se jí přezdívá Kachovské moře. Leží na území Chersonské, Dněpropetrovské a Záporožské oblasti. Svou rozlohou 2155 kilometrů čtverečních je to druhé největší umělé jezero na Ukrajině, po Kremenčucké přehradě. Byla postavena v roce 1956. Kachovská vodní elektrárna má výkon 350 megawatů.
Rozloha přehrady je obrovská. Pro srovnání: největší česká přehradní nádrž Lipno má rozlohu 48,7 kilometrů čtverečních, což znamená, že Kachovská přehrada je téměř 45krát větší. A s objemem 18,2 kilometrů krychlových tato přehrada zadržovala 25krát více vody než Orlická přehrada, která má z českých přehrad největší objem (0,715 km3).
Přehradní jezero leží ve výšce 44 metrů nad mořem, je dlouhé 230 kilometrů a široké maximálně 25 kilometrů. Hluboké je v průměru 8,4 metru, v nejhlubším místě pak 36 metrů. Jezero zamrzá koncem listopadu až začátkem prosince, rozmrzá v polovině února až začátkem března. Z přehrady odtéká kromě Dněpru ještě Severokrymský kanál, který slouží suché oblasti severního Krymu k zavlažování a zásobování vodou.
Výstavba přehrady vytvořila hlubokovodní cestu na dolním toku Dněpru a její vody se využívají k lodní dopravě, zavlažování, zásobování vodou, pro rybolov a rekreaci. Přehradní jezero zasahuje až k Záporoží, kde okolo ostrova Chortycja pod jeho vodami zanikly obávané peřeje, od kterých město odvozuje svůj název (za porihy = za peřejemi).
Přehradu od začátku invaze na Ukrajinu okupují Rusové. Ti začátkem loňského listopadu otevřeli přepady u Kachovské elektrárny a objem přehrady klesl na nejnižší úroveň za poslední tři desetiletí, což ohrozilo zásoby pitnou vodou stejně jako chladicí systém pro Záporožskou jadernou elektrárnu. Od prosince 2022 do února 2023 poklesla vodní hladina o dva metry. Od února hladina vody v přehradě neustále stoupala a podle ukrajinské společnosti Ukrhidroenerho stojí ruské aktivity na přehradě za zaplavením několika osad v ukrajinské Záporožské oblasti.
Zdroj: ČTK