Článek
„Samozřejmě, že je hodně ochotných lidí, vždyť se (finančně) propadlo celé Rusko. Platí čtyři miliony, dalších 50 tisíc za každý měsíc po dobu devíti měsíců,“ uvedl jeden z náborářů. „V Moskvě takové podmínky nebyly, bylo to o polovinu méně. Teď všichni z Moskvy odjeli do Samary,“ dodal podle Vjorstky s tím, že jsou nyní v Samaře všechny ubytovny obsazené.
Podle náboráře ještě méně než v Moskvě platí ve městě Jaroslavl, kde za podpis smlouvy s ruským ministerstvem obrany dostane voják asi 1,3 milionu rublů (něco přes 320 tisíc korun) ročně.
Náboráři nicméně uvedli, že vyšší plat v Samaře je daní za to, že vojáky armáda následně pošle přímo na frontu. „Je důležité si uvědomit, že většina personálu vykonává útočné funkce,“ uvedl náborář.
Rusové vyšetřují senátorku Miroslavu Němcovou kvůli zfalšovanému tweetu
Web Vjorstka hovořil také s manželkou vojáka, který v Samaře smlouvu podepsal letos v lednu. Podle ní jej armáda ihned poslala do zákopů s tím, že jeho výcvik trval pouze dva týdny.
Server popsal také příběh muže, který se do Samary vydal z Permu, aby smlouvu podepsal a získal zmíněné čtyři miliony rublů. Ale smlouvu zrušil dvě hodiny před odesláním, když jim bylo oznámeno, „že jsou v p*deli a jdou na porážku k útočné skupině“.
„Jsou to snadné peníze, tyhle čtyři miliony. Samozřejmě že nás pak pošlou na porážku. U nás ale nikdo peníze jen tak nerozhazuje,“ uvedl.
Voják dále řekl, že noví rekruti se podrobí někdy jen dvoudennímu výcviku. „Moji chlapi nedávno odjeli. Z padesáti mužů se vrátili z bojové mise v zákopu dva,“ nastínil.
Tamní úřady zavedly rekordní paušální platbu ve výši čtyř milionů rublů (z toho 3,6 milionu z regionálního rozpočtu a 400 tisíc z ministerstva obrany) pro ty, kteří podepsali smlouvu od 1. ledna 2025. Zvýšená platba platila do soboty 1. února.