Hlavní obsah

Rusové u raněného připravili past, pak to do nás začali sypat, líčí český zdravotník na frontě

„Promiň, že jsem se neozval dřív. Rusáci začali útočit. Jeli jsme na pozice jednoho poraněného vojáka. A ve chvíli, kdy jsme ho chtěli sebrat, tak to byla past. Toho poraněného Rusáci nechali naživu a čekali na nás, až ho přijedeme sebrat. Schovali se, a jak jsme dorazili, začali to do nás sypat,“ omlouvá se pětačtyřicetiletý český vojenský zdravotník Pavel Porada za několik dnů bez odezvy. Už přes dva roky bojuje na východě Ukrajiny proti ruským okupantům v přepadové jednotce Karpatské Síče.

Český medik Pavel Porada ve válce na UkrajiněVideo: Aleš Fuksa, Novinky

Článek

(od našeho zpravodaje na Ukrajině)

„Mám středně těžký otřes mozku, ale snažím se zůstat při smyslech. Kluka, který šel přede mnou, rozstříleli, ale on mě svým tělem zakryl a tím mi zachránil život,“ dodává vojenský zdravotník.

Foto: Aleš Fuksa

Český vojenský zdravotník Pavel Porada na východě Ukrajiny

V posledních týdnech na jeho bojovou oblast na Donbasu Rusové útočí dnem i nocí. „Nezastavil jsem se několik dnů, melu z posledního. Poraněných je tolik, že je to nekonečný počet. Jestli to dobře skončí a vyjdu-li z toho živý, půjdu raději pracovat někam jinam. Už abych popřemýšlel, kam to bude,“ snaží se ze svého stanoviště poblíž frontové linie alespoň na chvíli přijít na jiné myšlenky Pavel.

Výbuch? Hrajte si dál, pokyne jen matka dětem. I tak se žije u fronty na Ukrajině

Válka na Ukrajině

Když potřebuje skutečně vyčistit uprostřed války svou mysl, našel si svůj recept. „Válím se, válím se a zase se válím v našem skromném domečku mezi městem, které bráníme proti vpádu Rusů, a mezi bojovou linií. Nás ani nikam moc nepouštějí. Je to odpočinek neodpočinek. Posloucháš zároveň, jestli kolem tebe něco letí, nebo neletí,“ vysvětluje Pavel s tím, že i při odpočinku se musí soustředit na bezpečnost svou i svých spolubojovníků z týmu.

Rozhovor u frontové linie

Rozhovor s Pavlem vzniká na stanovišti jen několik málo kilometrů od frontové linie, odkud z malého opuštěného domku se zahradou, kde má s dalšími kolegy zdravotníky zázemí, pravidelně vyráží prvotně ošetřit, stabilizovat a poté případně odvézt do bezpečí z fronty raněné spolubojovníky.

Uprostřed rozhovoru, při kterém Pavel sedí s cigaretou v ruce ve starém polstrovaném křesle na zahradě, zaznívají výbuchy vzdálené asi kilometr od nás. „Jde o přílety, dopady ruských bomb na naši posádku na pozicích. Držíme okruhovou obranu jednoho města zde na Donbasu. Kdyby to byla naše ukrajinská artilerie, slyšeli bychom výstřely,“ vysvětluje s ledovým klidem Pavel.

„Někdy to lítá kolem nás, jindy to spadne do města. Tak to tady chodí. Nenaděláš nic,“ podotýká Pavel s tím, že ho opakované výbuchy nevyvádějí z míry. S vyrovnaným hlasem pokračuje v hovoru a společně upíjíme kafe z hrnků, které nám přinesl jeho ukrajinský spolubojovník.

Dcera za ním přijela pomáhat. Zahynula

Po chvilce však přiznává, že ho válka přece jen nenechává chladným: „Denně se vyspím tři až čtyři hodiny. Jsou tam uvnitř hlavy noční můry.“

Kávu servíruje i za hřmění vybuchujících bomb u Pokrovsku

Válka na Ukrajině

Na východě Ukrajiny chce Pavel i přesto pomáhat co nejdéle. I když má občas chmurné myšlenky, co s životem a jeho směřováním dál. Válka totiž vyčerpává. V oblasti podle svých slov zůstává i kvůli své dceři a vzpomínce na ni.

„Anita za mnou přijela minulý rok, zapojila se do pomoci civilistům. Zemřela ale nedlouho po příjezdu. Najeli při evakuaci civilistů na minu. Jela s řidičem a jedním civilistou z Bachmutu. Řidič špatně odbočil a s autem najel na zaminovanou cestu. Řidič zemřel přímo, dcera zůstala chvíli naživu, civilista to nakonec přežil,“ vysvětluje Pavel a v myšlenkách se stáčí raději hned na jiné téma.

Do bojů se zapojil před více než dvěma lety

Do rusko-ukrajinské války se český zdravotník zapojil na jaře 2022. V poslední době však přiznává, že udržet pozice proti ruským agresorům je stále obtížnější, a to kvůli docházejícím lidským zdrojům na ukrajinské straně a s tím související morálce na frontě, ale často i kvůli nedostatku důležité munice.

„Měli jsme v Karpatské Síči za poslední dobu skutečně hodně poraněných, hodně mrtvých, spoustu nezvěstných. I proto naši jednotku nyní přesunuli do míst, kde plníme úkoly pod Azovem. U mě se nic nemění. Když je třeba, zamířím s autem za dalším raněným. Přenesou mi ho na předem domluvené místo, kde se starám o stabilizaci jeho stavu. A když vyrážíme přes den, musíme bohužel, bez ohledu na vážnost zranění vojáka, vydržet do večerních hodin na místě. Protože přes den není kvůli ruským dronům evakuace možná,“ konstatuje Pavel s tím, že někdy tak jeho okamžitá pomoc nemusí automaticky znamenat záchranu života.

Foto: Aleš Fuksa

Medik Pavel Porada přebírá zdravotnický materiál od humanitárních pracovníků zlínské Iniciativy Vlny solidarity.

Při své bojové práci se snaží přemýšlet i nad civilisty, kteří žijí v nebezpečných oblastech. „Pomáhám i civilistům. Když mi například přijdou peníze na účet, část výplaty se snažím dát lidem, kteří je potřebují ještě víc než já,“ říká Pavel, který už se těší, až si na pár dnů od bezprostřední války odpočine. „Zanedlouho budu mít dovolenou, zamířím do Záporoží, odkud chci odvézt několik svých známých do bezpečnějšího regionu,“ podotýká český zdravotník.

Potřeba vyrazit k dalšímu raněnému

Povídání utínáme ve chvíli, kdy se mu do vysílačky ozve, že má opět vyrazit na pozici. Dopíjí kafe, sedá do vozu, rychle se loučí a odjíždí. Z místa jeho stanoviště, kde už s dalšími třemi bojovníky žije více než půl roku, míříme do bezpečnější zóny i my, členové humanitární mise Iniciativy Vlny solidarity. Vozíme žádaný zdravotnický materiál a další potřebné vybavení. Jde například o zdravotnické batohy, turnikety neboli škrtidla nebo speciální izraelské tlakové obvazy, které dokážou zastavit masivní krvácení.

Solidarita pokračuje. Dobrovolníci ze Zlína posílají na východ Ukrajiny zásilku pro zdravotníky

Domácí

Výběr článků

Načítám