Článek
Od května až do konce listopadu se totiž ruským jednotkám podařilo dosáhnout úspěchu pouze v řádu několika kilometrů. Snahy o postup na Bachmut vedly k neustálému úbytku lidských sil i techniky. Důsledkem toho je, že Rusové byli po týdny až měsíce zdrženi v relativně bezvýznamných osadách.
Schéma operace se velmi podobá předchozím snahám o dobytí Severodoněcku a Lysyčansku, kde Ukrajinci v podstatě umožnili ruským jednotkám soustředit své úsilí na tato města u hranic Luhanské oblasti.
Velké boje, minimální přínos
Severodoněck i Lysyčansk mají omezený operační i strategický význam a Ukrajinci využili pokračující degradace ruské síly i techniky v průběhu měsíců zdrcujících bojů. Ruské jednotky nakonec tato města dobyly, operační přínos byl však minimální. Zatímco ruská ofenziva na východě Ukrajiny vrcholila, úsilí Rusů v této oblasti bylo zastaveno.
„I kdyby ruské jednotky pokračovaly v postupu směrem na Bachmut a do jeho nitra, a i kdyby si vynutily řízený ústup Ukrajinců z města, samotný Bachmut jim nepřináší velký operační užitek,“ uvedlo ISW v pravidelné ranní svodce.
„Náklady spojené s šestiměsíčními zdrcujícími boji daleko převyšují jakoukoli operační výhodu, kterou mohou Rusové dobytím Bachmutu získat,“ dodala ISW. V okolí města navíc Moskva ztrácí značnou část dostupné lidské síly, což naopak může vyústit ve snazší pokračování ukrajinské protiofenzivy v jiných oblastech.