Článek
„V závěru loňského roku došlo k velkému snížení používání KABů o víc než o 50 procent. Je otázka, který faktor v tom hrál největší roli. Jestli to byl příchod zimního počasí, které snižuje dohlednost, přičemž v některé dny bylo vysloveně náletové počasí, nebo jestli Rusové vyčerpali svoje možnosti,“ řekl analytik.
Na mysli měl opotřebení letadel, která musejí kvůli nebezpečí útoků střelami ATACAMS létat ze vzdálenějších letišť, což taky zvyšuje množství spotřebovaného paliva.
Ukrajinci však dokázali pokročit na poli radioelektronického boje, kdy se jim daří navádění pum lépe rušit, a proto je Rusko už tolik nepoužívá. Jednu v tomto roce shodilo na okupovanou Sudžu.
Rusové si kvůli Ukrajincům devastují vlastní města. Shazují na ně třítunové bomby
Mikulecký však nabídl ještě jinou možnost, proč je útoků KABy méně - že firmy z Tchaj-wanu, které poskytují Rusům celou řadu součástek, jich nebyly schopny dodat potřebné množství. Připomněl, že Tchaj-wan dodává Rusům elekroniku a „my bychom měli Tchaj-wan bránit proti komunistické Číně“.
Vzhledem k tomu, že je to jedna z nejúčinnějších ruských zbraní, je Mikuleckému líto, že Ukrajinci ještě nedostali ze Švédska letadla včasné výstrahy, která by na přílet ruských bombardérů mohla upozornit: „Pokud by Ukrajina už měla ty AWACSy ze Švédska, které jí byly přislíbeny, a dokázala je vhodně kombinovat, ať už s letouny F-16, případně Mirage, tak by mohla tuto hrozbu účinně omezit. Rusové by se nemohli dostat s letadly na takovou vzdálenost, kterou KABy ještě zvládají uletět. Ale bohužel evidentně v téhle fázi války ještě nejsme.“
Ocenil současně, že na rozdíl od Rusů se Ukrajinci při útocích do hloubi Ruska soustřeďují na vojenské cíle: „Zatímco z ruské strany kromě toho, že likvidují Ukrajincům energetickou infrastrukturu, stále vidíme tupé barbarské útoky na civilní cíle, jako jsou nemocnice a obytné domy, tak Ukrajinci se soustřeďují na strategickou válku, na ruské rafinérie a sklady pohonných hmot. Tam úspěchy vidíme. Naposledy se jim podařilo trefit poměrně velkou zásobu paliva u základny Engels, ze které startují těžké bombardéry, které nosí střely s plochou dráhou letu k útokům.“
Na celý díl podcastu Zbytečná válka se podívejte zde.