Článek
Muž, který volal z ukrajinského čísla se představil jako Dymytrij. Pro Světlanu měl nadějnou nabídku, její muž, válečný zajatec, by se mohl dočkat lepšího zacházení, nebo dokonce předčasného propuštění z věznice. Mělo to ale háček, Světlana by se musela dopustit teroristického útoku na svou zem.
„Můžete zapálit vojenskou kancelář, vojenské vozidlo nebo sabotovat elektrickou skříňku ukrajinských železnic,“ nabízel muž ruským přízvukem v nahrávkách, které žena poskytla BBC.
Světlana si ale vzpomněla na instrukce, které ukrajinské úřady rozeslaly všem rodinám zajatých vojáků pro případ, že by je zkontaktovali ruští agenti: získejte co nejvíce času, vše nahrávejte, foťte a ihned nahlaste. Odsouhlasila tedy útok na místní železniční trať a mezitím zkontaktovala ukrajinskou bezpečnostní službu (SBU).
„Nalijte tam litr zapalovací kapaliny a přidejte trochu benzínu. Ujistěte se, že tam nejsou kamery a vezměte si pro jistotu čepici,“ vysvětloval v nahrávce muž. Během instrukcí obdržela informaci od SBU, že muž se který mluví se nachází v Rusku a měla by s ním přerušit kontakt. Světlana tedy odpověděla, že si to rozmyslela.
„Říkali mi, že ho mučí“
„Řekl, že mého manžela zabijí a už ho nikdy neuvidím,“ uvedla. Dodala, že od té doby ji neznámý muž ještě několikrát volal s tím, že jejího manžela mučí a že je to její vina.
Ukrajinské vojenské velitelství podle britského deníku tvrdí, že přibližně 50 procent rodin válečných zajatců je kontaktováno ruskými agenty. Spousta z nich se žhářství nebo prozrazení informací nakonec dopustí. SBU zároveň uvádí, že spolupráce s ruskými agenty v žádném případě neulehčí osud vězňů, naopak může výrazně zkomplikovat jejich šance na vysvobození.
Světlanin manžel byl ze zajetí propuštěn před více než třemi měsíci. Manželé a jejich čtyřletý syn jsou opět spolu v Kyjevě. Když se Dima o telefonátech dozvěděl, byl v šoku. „Ani na sekundu bych nepomyslela na to podvést svou zem“ říká Světlana. „Můj manžel by mi to nikdy neodpustil,“ dodala.