Článek
Ukrajinské centrum odporu uvedlo, že Ruská federace tyto tábory buduje již od počátku ruské invaze na Ukrajinu, která začala 24. února 2022. Rusové stavějí filtrační tábory z prefabrikovaných modulárních domů, které připomínají kasárna a pojmou stovky obyvatel.
V těchto táborech jsou po příjezdu Ukrajinci testováni „na loajalitu vůči okupačním orgánům“. Rusové se zde zároveň snaží vytvořit databázi obyvatel okupovaných území, mezi které patří Krymský poloostrov a Záporožská, Chersonská, Doněcká a Luhanská oblast. Ani jednu z těchto oblastí, kromě Krymu, ovšem Rusko plnohodnotně nekontroluje.
Centrum národního odporu dále uvedlo, že „filtrační opatření“ se na území Ukrajiny zintenzivnila. Zvláště přísné kontroly Rusové „dodržují“ na jihu Ukrajiny.
Zelenskyj požádá NATO, aby sestřelovalo ruské rakety nad Ukrajinou
Ruské filtrační tábory popsala zkraje invaze americká televizní stanice CNN, která hovořila s těmi, co mají s tábory zkušenost.
„Co by se stalo, kdybychom ti uřízli ucho?“ měli se ptát ruští okupanti zkraje války Oleksandra Vdovyčenka, který si filtračním táborem prošel. Po této řečnické otázce ho Rusové udeřili do hlavy.
„Snažili se z něho něco vymlátit,“ uvedla Vdovyčenkova dcera Marija v rozhovoru pro CNN. Její otec v táboře strávil několik měsíců, během nichž ho Rusové mlátili tak, že následné lékařské vyšetření prokázalo, že jeho zdraví bylo trvale poškozeno.
Podle CNN Rusové ve filtračních táborech Ukrajince ponižují a často je násilně vyslýchají. Muži jsou přitom rutinně svlékáni a poté prohlíženi.
Americká televize dále uvedla, že hovořila s celou řadou Ukrajinců, kteří si filtračním táborem prošli. Obávají se ale o tom mluvit, protože mají strach o bezpečnost svých příbuzných a přátel, kteří se stále snaží uniknout z oblastí ovládaných Ruskem.
Rusové na Ukrajině zřídili dvacet filtračních lágrů
Centrum zároveň uvedlo, že Rusové tyto tábory maskují s tím, že se jedná o dětské pionýrské tábory. Mechanismus obsazování těchto táborů na ruském území ukrajinské centrum odporu nespecifikovalo, je však známo, že Rusové filtrační tábory budují i na Ukrajině.
Ombudsmanka Ljudmila Denisovová zkraje války uvedla, že jsou v každém okupovaném ukrajinském městě. Podle CNN musí „filtrací“ projít každý Ukrajinec, aby se následně mohl po městě volně pohybovat. Je také předpokladem k evakuaci, ke které se ale nedostane každý Ukrajinec, a někdo tak ve městě musí násilně zůstat, i když by chtěl odejít.
Denisovová zároveň uvedla, že Rusové tábory používají k zadržování a následné likvidaci všech „úředníků, příslušníků armády nebo dobrovolnických sil územní obrany, jakož i aktivistů nebo kohokoli, koho (Rusko) považuje za hrozbu“.
Rusové Ukrajincům přitom říkají, že tato „filtrace“ bude trvat jeden nebo dva dny. Mnozí se ale nevrátili domů ani po měsících. Zároveň okupanti odmítají, že by filtrační tábory existovaly.
Britská zpravodajská televize BBC uvedla, že mnoho lidí, kteří projdou filtračním táborem, je následně bez jejich souhlasu nuceně převezeno do Ruska, kde projdou „převýchovou“, při které se Rusové snaží Ukrajince převychovat na Rusy zaséváním propagandy. Tento proces přitom probíhá už na ukrajinském území právě ve filtračních táborech.