Hlavní obsah

Rusové přiznávají, že se do mírových jednání nehrnou

4:14
4:14

Poslechněte si tento článek

Americký prezident Donald Trump tlačí na rychlé uzavření příměří na Ukrajině. Moskva se však nijak nesnaží urychlit jednání s USA, plyne ze slov mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Přímá jednání s Ukrajinou Rusko akceptuje, jen když budou předloženy realistické návrhy reflektující situaci a zahrnující odstranění příčin konfliktu, dodal náměstek ruského ministerstva zahraničí pro Společenství nezávislých států (SNS) Alexej Poliščuk. Žádnou ochotu ke kompromisu neukázal.

Foto: Sergei Bobylev, ČTK/AP

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov

Článek

„Všechno postupuje velmi dobře,“ řekl v neděli Peskov reportérovi stanice Rossija Pavlu Zarubinovi. Obnovení vztahů s USA však označuje za jejich reanimaci a dodává, že se rychlé oživení čekat nedá, protože vše se buduje doslova od nuly. Vyžaduje to velké úsilí, vedou se diplomatická jednání přes ministerstvo zahraničních věcí i jednání po linii speciálních služeb a konají se návštěvy zvláštních vyslanců.

Varoval, že žádné „okamžité výsledky“ nelze čekat. „Problémy byly příliš složité a byly příliš zanedbávány… Nyní jdeme touto cestou společně, trpělivě, stále je ještě před námi mnoho kroků,“ řekl Peskov podle agentury RBK.

V pondělí Peskov varoval, že se Rusko teprve rozhodne, jestli prodlouží 30denní moratorium na útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu, které vyprší 16. dubna. „To bude záležet na rozhodnutí prezidenta Putina.“ Peskov podle TASS dodal, že „moratorium víceméně ukrajinská strana nedodržela“.

„Je nutné analyzovat těchto třicet dní , vyměnit si informace s Američany a pak rozhodne nejvyšší velitel - prezident,“ řekl Peskov.

To, že Rusko moratorium nedodržuje a na infrastrukturu útočí, Peskov nezmínil.

Otázce Ukrajiny se pak věnoval na tiskové konferenci ministerstva zahraničních věcí Poliščuk. „Ruská strana je otevřena diskusi o seriózních a realistických návrzích, které zohledňují současnou realitu a vedou k odstranění základních příčin ukrajinské krize,“ odpověděl na otázku, zda lze čekat přímá jednání Moskvy s Kyjevem.

Dodal, že platí dekret ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zakazující jednat s ruským vedením. Poliščuk nespecifikoval, co je to odstranění příčin konfliktu, ale Moskva už dříve řekla, že to znamená neutrální Ukrajinu se slabou armádou a vládou vstřícnou k Rusku, tedy kolaborantskou.

Že Rusko nespěchá, plyne z jeho odpovědi na dotaz ohledně podoby případných mírových sil: „Mírové síly nejsou na pořadu dne. V souladu s mezinárodní praxí je hlavní podmínkou pro nasazení mírových sil mírové urovnání nebo dosažení udržitelného příměří. Kyjev mírový proces odmítá a sabotuje i moratorium na údery proti energetickým zařízením. Od uzavření této dohody ji ukrajinská strana porušila více než 60krát. To znamená, že pokusy zasáhnout ruská energetická zařízení jsou prováděny denně nebo několikrát denně.“

Tvrdí, že Rusko moratorium dodržuje. Útoky raketami na Kryvyj Rih a Sumy s desítkami civilních obětí nijak nezmínil.

Případné zapojení britských a francouzských sil do kontroly příměří označil za „přípravu na zahraniční intervenci“. Podle něj už členové monitorovací mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Donbasu „ve skutečnosti pracovali pro jednu ze stran konfliktu, falšovali zprávy ve prospěch Kyjeva a prováděli rozvědnou činnost proti Luhansku a Doněcku“.

Toto své tvrzení nijak nedoložil, ale z jeho slov jasně plyne, že žádnou misi dozírající na plnění dohod, v níž by byl Západ, Moskva nepřijme: „Opakování takového pseudoudržování míru je nepřijatelné stejně jako zahraniční intervence pod vlajkami mírových záruk.“

Výběr článků

Načítám