Hlavní obsah

Rusové budou na Američany tlačit, aby schválili stažení NATO z východního křídla, obává se Rumunsko

3:51
3:51

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Rumunsko se domnívá, že Rusové na jednání v Rijádu budou tlačit na to, aby se NATO stáhlo z východní Evropy, jak požadovali už v roce 2022. Tuto obavu v televizním rozhovoru vyjádřil šéf kanceláře rumunského prezidenta Cristian Diaconescu. List Financial Times jeho vyjádření převzal jako zprávu o požadavku, který v Rijádu už padl, ale Diaconescu posléze zdůraznil, že se odkazoval na ruské požadavky ze začátku války.

Foto: Evelyn Hockstein, ČTK/AP

Ruské (vpravo) a americké týmy u jednacího stolu v Rijádu

Článek

Diaconescu, šéf kanceláře rumunského prezidenta a poradce pro obranu a národní bezpečnost, ve středu prohlásil, že americká delegace během jednání požadavky předložené Moskvou odmítla, ale že neexistují žádné záruky, že Washington nakonec ústupky ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi neučiní.

„Pokud tomu rozumím, situace se může měnit z hodiny na hodinu nebo ze dne na den,“ řekl Diaconescu televizi Antena3 v narážce na ostrou kritiku Donalda Trumpa vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

Deník Financial Times posléze informoval, že Diaconescu zdůraznil, že ruská delegace během rozhovorů v Rijádu „nedokázala přesvědčit Američany“ o vystoupení z NATO a že britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron, kteří příští týden zamíří na jednání do Washingtonu, se budou snažit přesvědčit Trumpa, aby tomuto požadavku neustupoval.

Diaconescu však později televizi Digi24 řekl, že byl špatně citován, protože takový požadavek zatím na jednacím stole nebyl.

Které země tvoří východní křídlo NATO

Východní křídlo NATO tvoří země, které byly součástí Sovětského svazu nebo Varšavské smlouvy. Řadí se do něj celkem devět zemí:

Česká republika

Slovensko

Polsko

Maďarsko

Litva

Lotyšsko

Estonsko

Rumunsko

Bulharsko

Ústupky Moskvě ze strany Trumpovy administrativy – od vyloučení členství Ukrajiny v NATO až po slib normalizovat vztahy USA s Ruskem – však znervózňují vlády ve východních státech Aliance.

Sandu-Valentin Mateiu, rumunský obranný analytik a bývalý námořní velitel a zpravodajský důstojník, řekl, že Evropa je opět na historické křižovatce. „Evropa zná lekci z roku 1938,“ řekl v narážce na Mnichovskou dohodu, která dala Adolfu Hitlerovi část Československa, ale nedokázala zastavit druhou světovou válku. Kontinent nedovolí další podkopávání svých bezpečnostních opatření, řekl Mateiu. „Evropa povstane,“ dodal, pokud by USA zrušily své bezpečnostní záruky, což by byl „nejhorší scénář“.

„Máme starou ruskou představu o odstranění USA z evropské bezpečnostní architektury a ponechání Východoevropanů k dispozici Rusku, jejich sféře vlivu,“ řekl Mateiu. „Až dosud byla americká odpověď ne, ale jsem přesvědčen, že Rusko bude pokračovat. To byla jejich strategie, jejich hlavní politika poté, co se Putin dostal k moci,“ dodal.

Je to diktátor a průměrně úspěšný komik. Trump uráží Zelenského

Válka na Ukrajině

Vláda ve Varšavě zatím trvá na tom, že nemá důvod se obávat, že by Trump opustil Polsko, a zároveň naléhá na své evropské partnery, aby reagovali na Trumpovu výzvu ke zvýšení výdajů na obranu kontinentu. Ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz uvedl, že „stažení amerických jednotek je scénář, který Polsko nezvažuje“.

Polskou politickou scénou ovšem Trumpův přístup k rozhovorům s Ruskem otřásl vzhledem ke květnovým prezidentským volbám a znepokojuje politiky, kteří dlouho tvrdili, že jsou zarytými protivníky Ruska a silnými spojenci Washingtonu.

„Pro Ukrajinu je to nyní více Jalta než pro Polsko, ale víme, že pokud Trump může prodat Ukrajinu Rusku, mohl by bohužel udělat totéž s pobaltskými státy nebo Polskem,“ řekl Bartosz Rydliński z Univerzity kardinála Stefana Wyszyńského ve Varšavě.

Kreml si libuje: S postojem USA jsme v úplné shodě

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám