Hlavní obsah

Rusové plánují útok íránskými raketami, nemáme proti nim obranu, obává se Ukrajina

Íránské balistické rakety, které Rusko plánuje od Íránu koupit, budou pravděpodobně rozmístěny na severní hranici Ukrajiny. Napadená země se obává, že proti útokům těmito zbraněmi nemá účinnou obranu.

Foto: Ukrinform

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat

Článek

„Proti těmto raketám podnikneme všechny obranné kroky. Pravděpodobně budou dopraveny na sever Ukrajiny, odkud mohou být odpáleny tak, aby ohrožovaly celou Ukrajinu,“ uvedl mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat.

Podle informací, kterými disponuje ukrajinská i americká rozvědka, připravilo v průběhu října Rusko dodávku íránských balistických raket krátkého doletu Fateh-110 a Zolfaghar, které jsou schopny zasáhnout cíle na vzdálenost 300, respektive 700 kilometrů.

Podle Ihnata ale zřejmě půjde tentokrát o rakety Iskander-M, které sice Rusko má ve svém arzenálu, ale už jen ve velmi omezeném množství. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj neumí sestřelit právě rakety Iskander, nadzvukové střely Oniks a hypersonické rakety Kinžal.

„Nemáme žádnou účinnou obranu proti těmto střelám. Je teoreticky možné je sestřelit, ale ve skutečnosti je to velmi obtížné s prostředky, které máme ve službě. Máme protivzdušnou obranu, ne protiraketovou obranu,“ upozornil Ihnat.

Ukrajina: Írán je spoluviník agrese

Vrchní poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak považuje dodávku balistických raket Rusku za důkaz, že se Írán stal spoluviníkem agrese.

Američané posílají Ukrajincům protiletecké systémy, které sestřelí na nebi cokoliv

Válka na Ukrajině

„Írán, který předává rakety Ruské federaci, ví, že zaútočí na naše města. Učí Rusy používat bezpilotní letouny a ví, že zaútočí na ukrajinský energetický sektor, čímž vyvolá vlny uprchlíků do EU,“ napsal na Twitteru.

Server DefenseNews minulý týden informoval o tom, že USA dodají Ukrajině dva moderní systémy protiletecké obrany NASAMS.

„Jedná se o systém protivzdušné obrany krátkého až středního dosahu. Může odpalovat rakety AIM-120, které dokážou sestřelit cokoliv na nebi; od dronů až po balistické střely,“ řekl s mírnou nadsázkou výkonný ředitel Raytheon Technologies, která se na výrobě sofistikovaných norských systémů podílí.

NASAMS je systém krátkého až středního dosahu, který není prioritně určen pro ničení balistických raket. Ty může ničit například systém Patriot, použitý už ve válce v Zálivu, a před návratem střely do atmosféry také velmi pokročilý systém THAAD.

Česká republika nemá ve svém arzenálu žádný systém proti balistickým raketám.

Expert: Nové stíhačky? Česko má větší problém, proti raketám „jsme v háji“

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám