Hlavní obsah

Rusové opět poprvé vypustili raketu Kinžal z bombardéru Su-34

3:35
3:35

Poslechněte si tento článek

Ruské letectvo poprvé vypustilo na Ukrajinu aerobalistickou raketu Kinžal z frontového bombardéru Su-34. Uvedl to ruský armádní list Krasnaja zvjozda. Není jasné, zda je to skutečně poprvé, protože o premiérovém vypuštění kinžalu ze Su-34 psala agentura TASS už v září 2023. Pokud by se nicméně zpráva potvrdila, byla by to pro ukrajinskou obranu komplikace.

Foto: VN

Su-34 z raketou Kinžal

Článek

„Posádka Su-34 pod velením plukovníka Maksima Stěfanova poprvé v bojových podmínkách speciální vojenské operace úspěšně vypustila vzdušný raketový komplex Kinžal,“ citovala agentura TASS z vojenského listu. Ten použil pro válku na Ukrajině ruské označení speciální vojenská operace.

TASS přitom o prvním vypuštění rakety Kinžal z Su-34 v rámci speciální vojenské operace informoval už v září 2023, což také připomenul. Není tedy jasné, proč Krasnaja zvjozda aktuální odpálení rakety označuje jako první. Vyvolává to otázky ohledně toho, jak dopadlo vypuštění předloni. Vůbec poprvé měl být z Su-34 Kinžal vypuštěn už v roce 2020, tehdy to ale nebylo v bojovém nasazení.

Komplikace pro Ukrajinu tkví v tom, že dosud tyto střely mohly odpalovat pouze letadla MiG-31K. Každý jejich zaznamenaný start tak byl pro ukrajinské úřady signálem pro vydání varování, aby se lidé včas dostali do bezpečí. Rusové toho zneužívají, mnohokrát s MiGy-31K vzlétli jen proto, aby Ukrajince vystrašili.

Pokud by ale mohli Rusové vypouštět kinžaly i ze Suchojů Su-34, musela by tato varování přicházet častěji. Tento bombardér ovšem nemá takový dostup ani rychlost jako třímachový MiG-31. Kinžaly by tak měly omezený dolet.

Sestřelili jsme nad Kyjevem hypersonický kinžal, potvrdili Ukrajinci

Zahraniční

Raketa Ch-47M2 Kinžal je upravená balistická raketa 9K270 Iskander. Rusové ji označují jako hypersonickou zbraň, protože dosahuje až desetinásobku rychlosti zvuku. Pětkrát rychleji než zvuk však létá naprostá většina balistických raket. Ukrajinci ji proto označují za aerobalistickou, tedy balistickou raketu vypouštěnou ze vzduchu, protože její hlavice nemá tvar vztlakového tělesa, což by raketě umožňovalo dlouhý let v atmosféře a prudké manévry.

Ani Čínané ji neoznačují za hypersonickou průlomovou zbraň. Kinžal ale létá rychleji než Iskander, protože nemusí překonávat přitažlivost.

Sestřelit kinžal je obtížné, ale ne nemožné

Kvůli své rychlosti představuje Kinžal spolu s Iskanderem největší nebezpečí pro Ukrajinu. Sestřeluje se obtížněji než podzvukové střely s plochou dráhou letu, i když na Ukrajině byly zaznamenány sestřely této rakety. Poprvé se to povedlo 4. května 2023 americkou raketou systému Patriot.

Vysoká rychlost raket je problém, protože nejen komplikuje jejich stíhání, ale také zkracuje dobu, již mají obyvatelé ukrajinských měst na to, aby se dostali do krytů.

Rusové tyto rakety nevypouštějí kvůli jejich vysoké ceně masově, ale jen na cenné cíle.

Cirkon nelétá tam, kam má. Sláva ruských superzbraní bledne

Evropa

Pomsta za Kirillova: Rusové udeřili raketami na Kyjev

Válka na Ukrajině

Výběr článků

Načítám