Článek
Server RBC-Ukraine připomněl, že verbování ruských vězňů se stalo ve válce na Ukrajině běžnou praxí. Od poloviny roku 2022 ruská vláda s pomocí soukromých polovojenských organizací, jako je například bývalá Wagnerova skupina, zapojuje vězně do bojových operací a nabízí jim výměnou za půlroční službu amnestii, finanční platby a další výhody.
Tuto praktiku odsoudily lidskoprávní organizace, které zdůrazňují porušování lidských práv a netransparentnost podmínek pro vězně. Mnoho z nich zemřelo v důsledku nedostatečného výcviku a slíbené výhody často zůstaly nenaplněny.
Řada z nich se po půlroční či delší službě vrátila a doma v Rusku pokračovala v násilnostech. Například devětadvacetiletý Ivan Rossomachin dostal v roce 2020 14letý trest za vraždu. Po dvou letech jej wagnerovci naverbovali do svých služeb, ani ne po roce se ale vrátil domů a zavraždil důchodkyni.
Ukrajinská rozvědka v této souvislosti uvedla, že naverbovaní vězni dostávají méně peněz než ostatní ruský vojenský personál. Dříve podle ní měli vězni dostávat při podpisu smlouvy jednorázovou odměnu ve výši 1718 dolarů (přes 42 tisíc korun). V červenci 2024 se výše platby zvýšila na 3524 dolarů (více než 86 tisíc korun). 1. ledna ovšem ruská vláda tyto odměny zrušila, píše list Ukrajinska pravda s tím, že jejich platy jsou dvakrát až čtyřikrát nižší než u příslušníků pravidelné armády.