Článek
Rusko jich v poslední době vysílá na Ukrajinu každou noc až 150. Už tyto vyšší počty zatěžují ukrajinskou protivzdušnou obranu. Nyní ale Rusové změnili taktiku, aby byly škody ještě větší. Už nepřilétají po jednom, po dvou. Letí sice každý zvlášť, ale poblíž cíle všechny vystoupají do více než tisíce metrů a krouží, než se jich shromáždí větší počet. Pak zaútočí v relativně krátkém časovém odstupu, napsal analytik v Bildu.
Ve chvíli útoku je pak ukrajinská obrana přetížená. Pod tlakem jsou i hasiči a záchranáři, kteří musejí zasahovat v krátkém časovém odstupu na více místech.
Menší účinnost Rusům nevadí. Jsou levné
Drony řady Šáhid-136 jsou nejčastěji využívanou zbraní při útocích v ukrajinském týlu. Od konce září 2022 do konce loňského prosince Rusko na Ukrajinu vypustilo přes 19 tisíc střel a balistických raket, přičemž 14 700 připadalo na kamikaze drony s dlouhým doletem Šáhid-136, uvedlo Centrum pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Ty jsou poháněny malým benzínovým motorem a mají dolet až 2000 km. Cíl sice zasáhne ani ne každý desátý dron o rozpětí čtyři metry s náloží o hmotnosti 40 kg, ale to není velký problém, protože jsou relativně levné, podle některých analýz stojí jeden asi 35 tisíc dolarů (něco přes 800 tisíc korun).
S hromadnou výrobou cena za kus klesá, Rusko navíc nahrazuje západní komponenty čínskými nebo domácí provenience a snaží se o úsporu. Jeden ze zničených dronů měl namontovanou levnou čínskou kopii motoru Limbach L550E označenou jako MD-550, který neměl ani startér.
I přes malou pravděpodobnost způsobí vzhledem k tomu, kolik je jich vypuštěno, každou noc několik požárů. Loni mezi zářím a prosincem vypálilo Rusko každý měsíc více těchto dronů, než kolik jich vypálilo za předchozích 23 měsíců dohromady.
Naopak u balistických raket krátkého doletu Iskander M a střel s plochou dráhou letu Ch-22 je pravděpodobnost zásahu cíle 89,9, respektive 94,6 procenta. Ovšem Ch-22 stojí každá milion dolarů (23 milionů Kč) a Iskander M tři miliony dolarů (téměř 70 milionů Kč).
Drahá obrana
Drony Šáhid lze relativně snadno likvidovat, jenomže jedna raketa země vzduch systému NASAMS přijde skoro na půl milionu dolarů (AIM 9X Block II stojí 381 tisíc dolarů, AIM -9X Block II+ je za 400 tisíc dolarů a IRIS-T-SL za 630 tisíc dolarů).
Samozřejmě že nelze porovnávat jen pořizovací ceny, protože někdy je škoda způsobená dronem mnohonásobně vyšší než cena rakety, která jej zlikviduje. Obecně však platí, že se nevyplatí likvidovat zbraň pomocí prostředku, který je několikanásobně dražší. Proto se používají často protiletecké kulomety, ty ale musejí být na příletové cestě dronu, což nelze vždy zaručit.
Rusko také drony vypouští především v noci, což komplikuje zaměření palných zbraní.
Pokrytecké Rusko
Röpke upozornil, že Rusko sice mluví o tom, že přestane s útoky na infrastrukturu v ukrajinském týlu, ty však nadále pokračují.
Ruský prezident Vladimir Putin dokonce vydal rozkaz, který zakazuje útoky na energetickou infrastrukturu, ty však nejen nepřestaly, ale Rusko navíc ještě upravuje taktiku tak, aby byly co nejúčinnější. Svědčí to podle něj o tom, že Rusko o žádné příměří zájem nemá.