Článek
„Od 2. srpna proběhne v Baltském moři námořní cvičení Oceánský štít 2023 pod velením vrchního velitele námořnictva Nikolaje Jevmenova,“ citovala agentura TASS prohlášení ruského ministerstva obrany.
To dále uvedlo, že dojde ke cvičení ochrany námořních cest, přepravy vojsk nebo vojenského nákladu.
Russian Navy begins drills in Baltic Sea:
— TRT World Now (@TRTWorldNow) August 2, 2023
- Around 6,000 navy servicemen
- Over 30 ships & boats
- 20 support vessels & 30 aircrafts pic.twitter.com/FhBbpr2zPo
Podle TASS se po skončení námořního cvičení ruské bojové lodě vrátí na své stálé námořní základny, zatímco letadla na svá domovská letiště.
Cvičení s JAR a Čínou
V poslední době to však není první ruské námořní cvičení. Ve druhé polovině února totiž Rusko společně s JAR a Čínou cvičilo v Jihoafrické republice s cílem „posílit už tak kvetoucí vztahy“ mezi zeměmi.
Toto cvičení tehdy zkritizovala jihoafrická opozice, podle které tím země explicitně vyjádřila podporu ruské invazi na Ukrajinu. Podobnou kritiku si JAR ale vysloužila i z Washingtonu.
„Spojené státy jsou znepokojeny tím, když jakákoliv země cvičí s Ruskem v době, kdy Rusko vede brutální válku proti Ukrajině,“ uvedl k cvičení v JAR Bílý dům.
Rusko do cvičení v Jihoafrické republice zapojilo fregatu Admirál Gorškov nebo tanker Kama, Čína zase vyslala torpédoborec, fregatu a podpůrnou loď, zatímco JAR fregatu a dvě podpůrná plavidla.