Hlavní obsah

Rusko vyvíjí v Číně drony, potvrzují dokumenty

Rusko v Číně vyvíjí útočné drony s dlouhým doletem, které by mohlo nasadit ve válce s Ukrajinou, uvedla agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje z evropských tajných služeb. Agentura viděla pět dokumentů včetně faktur, které to potvrzují. Vývoj provádí v Číně iževský elektromechanický závod Kupol, patřící pod státní zbrojovku Almaz-Antej.

Foto: Profimedia.cz

Drony Garpija jsou zřejmě odvozeny od Šáhidů 136 (na obrázku)

Článek

Kupol vyvinul a otestoval v Číně nový dron Garpija 3 za pomoci místních specialistů, plyne z dokumentů, do nichž mohla nahlédnout agentura Reuters. Zmiňuje se to ve zprávě, kterou Kupol zaslal ruskému ministerstvu obrany.

Kupol sdělil v další zprávě, že je schopen vyrábět drony včetně Garpije 3 v továrně v Číně, takže bude možné tyto drony nasadit ve speciální vojenské operaci, jak Moskva označuje agresivní válku proti Ukrajině.

Dva kusy Garpijí 3 a pět dalších jiných dronů vyrobených v Číně bylo už dodáno do továrny Kupolu v Iževsku (leží asi 1000 km východně od Moskvy) k dalšímu testování, na němž se také podíleli čínští experti. Dodávku potvrzují faktury, ve kterých však nejsou specifikována data dodání a čínské podniky zaangažované do výroby a vývoje. Není jasné, zda Kupol dostal souhlas ruských úřadů zahájit výrobu dronů v Číně.

Kupol, Almaz Antej ani ruské ministerstvo obrany na dotaz agentury Reuters ohledně Garpije 3 neodpovědělo. Čínské ministerstvo zahraničí sdělilo, že o takovém projektu neví, a dodalo, že Peking zavedl přísná kontrolní opatření na vývoz dronů.

Přelomová informace o velikosti čínské podpory Rusku

„Pokud by se na bojiště dostávaly drony vyráběné firmou Kupol v Číně, bylo by to významný posun,“ sdělil Fabian Hinz z londýnského Mezinárodního institutu pro strategická studia: „Když se podíváte na to, co Čína dosud dodala, bylo to většinou zboží dvojího užití - součástky a dílčí komponenty, které bylo možné využít i ve zbraňových systémech. To se už uvádělo. Ale co jsme skutečně neviděli, rozhodně ne v otevřených zdrojích, byly zdokumentované přesuny celých zbraňových systémů.“

Mluvčí NATO Farah Dakhlallah k tématu pro Reuters uvedl: „Tyto zprávy jsou hluboce znepokojující a spojenci záležitost konzultují.“ Odpovědností čínské vlády je zajistit, že její firmy nebudou poskytovat pomoc Rusku v podobě zbraní, které zabíjejí. Čína nemůže dál pokračovat v rozdmýchávání největšího konfliktu v Evropě od druhé světové války, aniž by to mělo dopad na její zájmy a reputaci.

Naopak Bílý dům sdělil, že nezaznamenal nic, co by naznačovalo, že by čínská vláda o těchto transakcích něco věděla. I on ale uvedl, že Čína má zajistit, aby se nic takového nedělo.

Tajemná Garpija

Dron Garpija 3 má dolet asi 2000 km s nákladem 50 kg, plyne ze zprávy ruskému ministerstvu obrany od výrobce. Má se jednat o upravený dron Garpija A1, jehož výkresy dostali čínští experti, kteří pak konstrukci vylepšili.

Garpija A1 využívá v Číně vyráběný motor Limbach L550E a další čínské součástky, uvedla agentura Reuters v půlce září. Almaz Antej jich od července 2023 do července 2024 dodal ruským ozbrojeným silám 2500 kusů. Garpija A1 má mít vzletovou hmotnost 300 kg a dolet 1500 km. Má jít o upravený íránský Šáhid 131/136, od kterého se vzhledově příliš neliší. Tři kooperující čínské firmy pro ně dodávají a kompletují motory Limabch L550E. Drony se pak montují v iževské továrně Kupolu. Bezpečnostní expert Samuel Bendett zveřejnil na svém twitterovém účtu záběry z továrny v Iževsku, kde se vyrábějí, označuje je však za drony Geran-2, což je ruské označení šáhidů, které využívají pro pohon jinou, nelicenční kopii motoru Limbach L550.

Rusko-čínská spolupráce při výrobě dronů

Agentura Bloomberg už dříve informovala, že nespecifikované ruské firmy spolupracují s čínskými na vývoji dronů, které odpovídají íránským dronům Šáhid 131/136, kdy se využívají čínské komponenty a přijímače ruského satelitního navigačního systému Glonass. Značení Garpija A1 by pak mohlo souviset s tím, že íránské šáhidy jsou derivátem izraelských dronů Harpy, takže A1 může být jen upravenou verzí šáhidu, ve kterém jsou použité dostupné čínské součástky.

Kupol taky oznámil, že by se v továrně v Číně mohl vyrábět v Číně navržený dron s nosností až 400 kg, který je podle evropských expertů podobný americkému MQ-9 Reaperu. Prostředníkem v tomto projektu má být další ruská zbrojařská firma TSK Vektor, která zprostředkovává i dodávky motorů pro Garpiji A1. Ruské společnosti spolupracují s čínskou firmou Redlepus TSAK Vector Industrial v Šen-čchenu. Další dokument pak uvádí, že TSK Vektor, Kupol a Readlepus založily společné rusko-čínské výzkumné středisko zaměřené na vývoj dronu s provincii Sin-ťiang. Výrobní základna na ploše 80 ha má být schopna vyrábět až 800 velkých dronů ročně.

Foto: Ukrajinská policie

Ukrajinští policisté u drony z rodiny Šáhid 136 / Geran-2 / Garpija A1

Minulý týdne ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že v roce 2023  ruské ozbrojené síly dostaly 140 000 dronů a letos by měl být jejich počet desetinásobný: „Kdo reaguje rychleji na požadavky bojiště, ten vyhrává,“ děl ruský prezident.

Výběr článků

Načítám