Článek
Kupující se v předchozí části roku nákupu vyhýbali, ceny totiž nebyly tak lákavé. Teď se ale vracejí, protože loňská masivní sklizeň pomohla ruskému obilí zařadit se mezi nejlevnější na světě.
Boom obchodu s ruským obilím podle Bloombergu ukazuje, že přepravci překonali některé problémy s financováním a pojištěním, které vyvolaly sankce vůči Rusku. Rusko v prvních dvou měsících letošního roku podle Logistic OS zvýšilo objem dodávek pšenice po moři o 90 procent na 6,1 milionu tun.
Dodávky z Ruska a Ukrajiny pomáhají zastavit zhoršování globálního růstu cen potravin. Ukrajina chce prodloužit smlouvu o obilí minimálně o rok. Rusko říká, že může být prodloužena pouze tehdy, budou-li zohledněny zájmy jeho zemědělských firem.
Světové ceny potravin v únoru jedenáctý měsíc za sebou klesly, uvádí FAO
Jídlo v sankcích není
Západní země jídlo do sankcí vůči Moskvě za její invazi na Ukrajinu nezahrnuly. Restrikce vůči bankám a státním společnostem ale zkomplikovaly obchod. Přestože v evropských přístavech zůstávají uvázlé stovky tisíc tun ruského hnojiva, vývozcům se podařilo vyvézt obrovské množství obilí, píše Bloomberg.
Zatímco objemy pšenice na Ukrajině zůstávají značné, nacházejí se pod maximy z konce loňského roku. Množství vyvezené z černomořských přístavů v únoru činilo 3,35 milionu tun a počet plavidel schválených k inspekci – jak stanoví dohoda – čtvrtý měsíc po sobě klesl.