Článek
Moskevský institut pro termální technologie (MITT) a Sozvezdie, dva špičkové ruské zbrojní inženýrské instituty, které ukrajinská rozvědka označila za vývojáře střely Orešnik, jsou názorným příkladem této situace, píše Financial Times. Obě firmy zoufale sháněly pracovníky, kteří mají zkušenosti s kovoobráběcími systémy vyráběnými německými a japonskými společnostmi.
Závislost na západních technologiích je výrazně patrná v oblasti počítačového řízení, jež je klíčově důležité pro výrobu orešniku. Umožňuje materiály rychle a s vysokou přesností tvarovat prostřednictvím počítačového zadání.
MITT, jedna ze společností, o nichž ukrajinská rozvědka uvedla, že byly zapojeny do výroby orešniku, je hlavní institucí pro vývoj ruských balistických raket na tuhé palivo. V reklamách zveřejněných v letošním roce společnost uvádí, že využívá standardy systémů Fanuc, Siemens či Heidenhain. Fanuc je japonská společnost, další dvě jsou německé.
Putin hrozí světu: Masové nasazení raket Orešnik se vyrovná jaderným zbraním
Všechny tři firmy vyrábějí řídicí systémy pro vysoce přesné CNC stroje, tedy stroje řízené počítačem. A všechny tři se také objevují v reklamách firmy Sozvezdie, která uvedla jako jednu ze svých specializací „automatizované řídicí systémy a komunikační systémy“ pro vojenské použití. Jejich výrobky vyžadují „znalost CNC systémů společností Fanuc, Siemens, Heidenhain“.
Video zveřejněné na začátku letošního roku společností Titan Barrikady, třetí ruskou zbrojařskou společností podílející se na výrobě orešniku, také ukazuje dělníka stojícího před ovládacím zařízením, které nese značku Fanuc.
Rusko se dlouho spoléhalo na obráběcí stroje zahraniční výroby, navzdory snahám vyrábět domácí alternativy. Zatímco Kreml získává velké objemy vysoce přesných kovoobráběcích strojů z Číny, ovládací prvky pro jejich provoz jsou nadále získávány na Západě.
Letos na významném ruském veletrhu představilo osm čínských společností 12 modelů CNC zařízení. Podle analýzy Rady hospodářské bezpečnosti Ukrajiny bylo 11 modelů vybaveno ovladači vyrobenými japonskými nebo německými společnostmi.
Tuhle střelu nic nezastaví, vychvaloval Putin Orešnik. A oznámil sériovou výrobu
Pokud by se podařilo omezit přístup k západním CNC řídícím jednotkám, mohla by se zpomalit ruská výroba, je přesvědčen Nick Pinkston, odborník na automatizované nástroje a generální ředitel společnosti Volition, která vyrábí průmyslové díly.
Součástky do Ruska stále proudí
Analýza deníku Financial Times naznačuje, od začátku letošního roku přitekly do Ruska zásilky v hodnotě nejméně tří milionů dolarů, které zahrnují komponenty společnosti Heidenhain.
Jedna ze zásilek byla uvedena jako dodávka systému, který zahrnoval novou řídicí jednotku Heidenhain TNC640. Podle webových stránek společnosti Heidenhain tato jednotka „umožňuje kombinované frézování, soustružení a broušení“. Jednotka s cenou 345 tisíc dolarů byla odeslána přes Čínu do Baltic Industrial Company, ruské společnosti, na kterou se vztahují sankce USA a která dodává stroje CNC pro zbrojní průmysl.
Heidenhain a Baltic na žádosti deníku Financial Times o komentář nereagovaly. Siemens tvrdí, že „nedělá kompromisy v dodržování [sankcí]“ a vyšetřuje „jakékoli náznaky obcházení sankcí“.