Hlavní obsah

Rusko si našlo nového úhlavního nepřítele: Velkou Británii

6:20
6:20

Poslechněte si tento článek

Zatímco se Kreml pod vedením Vladimira Putina sbližuje s americkou administrativou Donalda Trumpa, jako nového úhlavního nepřítele země začal prezentovat Velkou Británii. Jen za poslední týdny Rusko vyhostilo dva britské diplomaty, ruská zahraniční rozvědka Británii nazvala největším světovým válečným štváčem a Putinův přední spojenec pohrozil zabavením britských aktiv na ruském území.

Foto: Oli Scarff, Reuters

Britský premiér Keir Starmer

Článek

Roli úhlavního nepřítele Ruska plnila Británie v ruských narativech za posledních 200 let už několikrát. Od začátku studené války jim ji ale poměrně pevně sebraly USA. Ty si tuto roli po začátku ruské invaze na Ukrajinu svou podporou Kyjeva ještě upevnily. To teď změnily snahy Trumpovy administrativy vyjednat mír na Ukrajině i za cenu ústupků Rusku, informuje agentura Reuters.

„Londýn dnes, stejně jako v předvečer obou světových válek posledního století, jedná jako hlavní globální ‚válečný štváč‘. Je na čase je odhalit a ‚zrádnému Albionu‘ a jeho elitám poslat jasnou zprávu: neuspějete,“ ukázala návrat Británie na pozici ruského úhlavního nepřítele pondělní zpráva ruské Služby vnější rozvědky. Jak přesně měla Británie před světovými válkami jednat jako válečný štváč, se v ní ale nepíše.

Moskva silně kritizuje také Evropskou unii a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Ten si zlobu Kremlu vysloužil hlavně jednáním o použití francouzského jaderného arzenálu jako odpovědi na ruskou hrozbu vůči Evropě. Britský premiér Keir Starmer však své zemi podle všeho přece jen na seznamu nepřátel Ruska zajistil prvenství, když nabídl nasazení britských vojáků a letadel jako mírových jednotek na Ukrajinu.

S negativní reakcí Kremlu se setkalo i jeho pořádání jednání takzvané koalice ochotných a apely na Trumpa, aby Ukrajinu dál podporoval. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov proto Starmera obvinil, že rozdmýchává napětí, zatímco Trump se ho snaží uklidnit.

Podle ruských představitelů důvodem, proč Starmer podporuje Ukrajinu, je, že se stejně jako Boris Johnson před ním snaží odvést pozornost od problémů na domácí scéně. Londýn svou podporu Ukrajiny od začátku ruské invaze vysvětluje tak, že chce zabránit tomu, aby Kyjev musel kapitulovat za nesmyslných podmínek.

Tak důležití?

Některé Brity by to, za jak důležité jejich zpravodajské služby a zvláštní jednotky Rusko považuje, mohlo překvapit. Podpora Ukrajiny je pro Evropu přece jen převážně kolektivní záležitostí. Podle ruských představitelů se ale Britové v této otázce ukázali jako lídři. „To oni jsou ta lokomotiva a ostatní táhnou za sebou,“ prohlásil pod podmínkou anonymity jeden z představitelů Kremlu.

Británie ukrajinské armádě poskytuje hlavně výcvik a finance, ale také byla první zemí, která napadené zemi přislíbila tanky západní výroby. Také jí jako první doručila rakety dlouhého doletu, zatímco ostatní země s tímto rozhodnutím ještě váhaly.

„Pokud dnes Británie svými raketami z Ukrajiny útočí na naše území… považuji to za dobrý důvod, aby Británie přestala existovat,“ nadával v lednu v ruské státní televizi například proputinovský zákonodárce a bývalý armádní velitel Andrej Guruljov kvůli tomu, že ukrajinské síly útočily na ruské území s pomocí britských střel Storm Shadow.

Diplomat za diplomata

Počet diplomatů na britské ambasádě v Moskvě se od začátku války během série vzájemných vyhoštění mezi oběma zeměmi snížil nejméně o deset. Naposledy v pondělí Rusko vyhostilo jednoho diplomata a jednoho manžela či manželku diplomatického zaměstnance, které FSB obvinila ze špionáže. Británie si pak předvolala ruského velvyslance v Londýně a na oplátku vyhostila dva lidi spojené s ruskou ambasádou.

Podle britského ministerstva zahraničí chce Rusko vyhošťováním docílit zavření britské ambasády. Co se ostatních tvrzení o tom, že je Británie největším válečným štváčem zodpovědným za konflikt na Ukrajině, týče, ministerstvo odmítlo komentovat „každé nepodložené tvrzení“ Moskvy.

„Tuto válku začali oni a, zatímco mají plné ruce práce s rozdmýcháváním rozkolů, Británie a naši spojenci, včetně USA, se zaměřují na zajištění spravedlivého a trvalého míru na Ukrajině. Cokoliv, co naznačuje něco jiného, je jasný nesmysl,“ uvedl mluvčí britského ministerstva.

Jsou proti nám už staletí

Když si člověk v posledních dnech zapnul vysílání ruské státní televize, mohl si všimnout, že velká část jejích nacionalistických komentátorů se teď publiku snaží vysvětlit, že Londýn se ve skutečnosti snaží Rusko podrýt už po staletí. Minimálně po pádu Sovětského svazu byla Británie pro Rusko prokazatelně populárním investičním partnerem, ale Kreml může toto přepisování dějin stavět na napětí, které mezi oběma zeměmi panovalo od krymské války z poloviny devatenáctého století.

Británie tehdy byla součástí aliance, která Rusko porazila. V té době se také v ruském slovníku uchytila fráze „Anglická žena dělá problémy“, která odkazuje na královnu Viktorii a zároveň má vyjadřovat údajné britské systematické nepřátelství vůči Moskvě.

Ačkoliv je pro ruské propagandisty důležité Británii vyobrazovat jako existenční hrozbu pro Rusko, svým divákům také často vysvětlují, jak slabá údajně je. Poukazují při tom hlavně na fakt, že má Británie v aktivní službě méně než 75 tisíc vojáků, zatímco Rusko jich má podle současných odhadů 1,1 milionu. Televizní moderátor Jevgenij Kiseljov proto tento týden vtipkoval, že by se celá britská armáda vešla do londýnského fotbalového stadionu Wembley.

Výběr článků

Načítám