Článek
„Doufáme, že nakonec zvítězí rozum. Myšlenka olympismu zvítězí. A znovu se znovu začleníme do olympijské rodiny,“ citovala v pátek agentura TASS Peskova, který si postěžoval, jak nyní „trpí samotná myšlenka olympismu“.
„A samozřejmě to nebude mít pozitivní dopad na budoucnost olympijského hnutí,“ posteskl si mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina.
Oběti i mezi ukrajinskými sportovci
Nad příčinou sankcí - ruskou invazí na Ukrajinu, která si vyžádala množství obětí v řadách civilního obyvatelstva i vojáků - se nepozastavil.
Od vpádu Moskvy loni v únoru bylo zabito i 262 ukrajinských sportovců a bylo zničeno 363 sportovních zařízení, hlásil naposledy letos v dubnu ukrajinský ministr sportu Vadym Gutcajt.
#UkraineWar #Ukraine #Russia #Olympics #Paris2024
— 🛰️ War in Ukraine 🍉 (@EUFreeCitizen) September 22, 2023
Kremlin: Russia Hopes to Rejoin 'Olympic Family' - The Moscow Times via AFP
The Kremlin said on Friday it hopes Russia could once again become part of the Olympic community despite sanctions against Russian athletes over… pic.twitter.com/jbuwjgy3c6
Již dříve šéf ruského olympijského výboru Stanislav Pozdňakov řekl, že Mezinárodní olympijský výbor (MOV) zakázal Rusku financovat individuální „neutrální sportovce“, kteří se mohou mezinárodního klání zúčastnit, ovšem nikoliv pod vlajkou Ruska.
Bez vlajek i hymny
MOV po prvotním úplném zákazu letos v březnu doporučil, aby jednotlivé sportovní mezinárodní federace ruským a běloruským sportovcům účast na mezinárodních soutěžích umožnily, ovšem pouze jako „neutrálním sportovcům“. Tedy bez vlajek, hymny či národních barev.
Přidal také několik dalších podmínek. Účast by podle doporučení měli mít zapovězenou i ti, kteří veřejně nevyjádřili podporu ruské invazi a nejsou spojeni s ozbrojenými silami či bezpečnostními složkami.
Úplný zákaz pro Rusko a Bělorusko pak podle tohoto doporučení platí v kolektivních sportech. Na každé mezinárodní sportovní federaci však záleží, zda se tímto doporučením bude řídit.