Článek
Vzájemné obviňování v ruském informačním prostoru přišlo po pondělním úderu ukrajinských jednotek na základnu v Makijivce. Podle Ukrajinců přišlo o život na 400 ruských vojáků. Rusko sice přiznalo výrazně nižší ztráty (63), i tak se ale jedná o vysoké číslo, a to vzhledem k tomu, že Moskva nemá v povaze ztráty na Ukrajině přiznávat.
Představitelé pořádkových sil DLR ruským státním kanálům řekli, že úspěšnost ukrajinského útoku souvisí s tím, že ruští vojáci porušili operační bezpečnost použitím osobních mobilních telefonů. Tím vyzradili svou pozici Ukrajincům, kteří provedli přesný úder na základnu.
#Ukraine This is reportedly the video from Makiivka’s „military facility” that was attacked on New Year’s Eve. The Moscow-installed administration of the Donetsk region said that at least 25 rockets were fired. Makiivka is in the Donetsk region and is occupied by Russian forces. pic.twitter.com/2wXtSHd6vk
— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) January 2, 2023
Prokremelská média a vojenští blogeři k tomu dodali, že by ruské síly neměly podněcovat ukrajinskou schopnost využívat špatné postupy OPSEC na frontě a vyzvali Kreml, aby zpřísnil pokyny pro používání osobních mobilních telefonů ruských vojáků.
Někteří blogeři informovali také o tom, že vojenští velitelé požadují odstoupení šéfa DLR Denise Pušilina. Tyto zprávy pomáhal svými komentáři rozšířit také náměstek ministra vnitra Luhanské lidové republiky Vitalij Kiseljov, ačkoli v samotném příspěvku na Telegramu dále šéfa samozvané republiky brání. „Šéf DLR neřídí armádu, to je výsadou ruského ministerstva obrany a armáda to dobře ví,“ konstatoval.
Analytici z ISW usuzují, že se ruské ministerstvo obrany možná záměrně spoléhalo na to, že představitelé DLR obviní mobilizované vojáky z porušení OPSEC. Ministerstvo se tímto krokem snaží zbavit zodpovědnosti, která by padla právě na představitele DLR.