Článek
„Domluvili jsme se s Lukašenkem (běloruský vůdce, pozn. red.), že umístíme v Bělorusku taktické jaderné zbraně,“ citovala agentura TASS ruského prezidenta.
Putin uvedl, že Moskva krokem neporuší žádné dohody o nešíření jaderných zbraní. Podle agentur poukázal na to, že Spojené státy rozmístily jaderné zbraně na území svých evropských spojenců.
Putin: 1. července Rusko dokončí výstavbu kapacit pro taktické jaderné zbraně na území Běloruska.https://t.co/HYfpMlPeKS
— Alexandr Mitrofanov (@AlexandrMitrofa) March 25, 2023
Putin doplnil, že běloruský prezident již dlouho nastoluje otázku umístění taktických jaderných zbraní v Bělorusku.
K umístění taktických jaderných zbraní by mělo dojít do 1. července, uvedla agentura Reuters. Minsk by neměl mít nad zbraněmi kontrolu, dodal Putin.
„Již jsme předali Bělorusku naše dobře známé a velmi efektivní raketové systémy Iskander, které mohou být použity jako nosiče. Od 3. dubna začneme trénovat naše posádky a od 1. července zkonstruujeme speciální sklad na taktické jaderné zbraně na území Běloruska,“ uvedl Putin v interview pro ruský státní kanál Rossija 24.
Důvodem pro rozhodnutí umístit tyto zbraně v sousední zemi, která hraničí mimo jiné s Polskem a Ukrajinou, bylo podle Putina britské oznámení o tom, že Londýn začne Ukrajině dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.
Rozmístění systémů Iskander, které jsou schopny nést jaderné hlavice, v Bělorusku, oznámil Putin už vloni v červnu.
Ukrajina se už déle než rok brání ruské ozbrojené agresi a západní státy ji podporují též dodávkami vojenské techniky i munice. Více či méně otevřené hrozby jaderným arsenálem přitom z Moskvy zaznívají opakovaně.
Putin podle ruských agentur poznamenal, že typ munice s ochuzeným uranem, který Západ hodlá předat Kyjevu, není zbraní hromadného ničení, ale „tak či onak“ vytváří radioaktivní prach, a proto může být velmi nebezpečný.