Článek
Vojenští experti, které oslovila agentura Reuters, se shodli, že data zahrnující okamžitá měření rychlosti a směru větru, slunečního záření, srážek a dalších faktorů by se mohla ukázat jako klíčová při plánování útoku biologickými nebo chemickými zbraněmi na Ukrajině.
EUMETSAT má sídlo v německém Darmstadtu a jejími členy je 30 států plus jeden spolupracující. Hlavním rozhodovacím orgánem je rada, sestávající ze zástupců všech členských států. Rada se zpravidla schází dvakrát ročně.
Vzhledem k invazi na Ukrajinu se v úterý ráno sešla zvláštní rada členských států a rozhodla s okamžitou platností pozastavit licence ruským uživatelům a pozastavit dvoustrannou dohodu o spolupráci s ruskou meteorologickou agenturou, včetně veškeré výměny dat a školicích aktivit. Mluvčí organizace odmítl sdělit důvody tohoto rozhodnutí.
Data z družic a radarů mají vojenské využití
Družicové snímky společně s radarovými daty a numerickými modely získávanými prostřednictvím organizace EUMETSAT jsou základem nejen pro předpověď počasí, ale především pro stanovení výstrah. Jsou klíčové například pro monitorování bouří. Potřebné jsou pro monitorování tvorby a rozsahu mlh, nízké inverzní oblačnosti, upřesnění charakteru a vlastností oblačnosti.
Družice jsou také důležitým zdrojem informací o globálním stavu atmosféry, dále jsou využívány pro potřeby leteckého provozu, a to civilního i vojenského, silniční dopravy, zemědělství, energetiky, telekomunikací i turistického ruchu.