Článek
Čemezov podle ruského propagandistického listu Ria Novosti uvedl, že tanky T-14 Armata má v současné době ruská armáda k dispozici. Jeho výroba je ale podle něj příliš drahá, takže je nepravděpodobné, že by byl použit v ruské válce na Ukrajině.
Britské ministerstvo obrany v úterý ve své denní svodce uvedlo, že je „téměř jisté“, že tento tank do dnešního dne nebyl na Ukrajině nasazen. Jako důvod uvedlo, že se Rusko bojí ztráty „prestižního“ stroje v boji.
Minulý rok v dubnu se ovšem o nasazení těchto tanků na Ukrajině hovořilo. Zapojit se ale měly pouze na dálku do ostřelování ukrajinských pozic. Do přímého útoku nezasáhly. Sice by se mohlo zdát, že tato informace kontrastuje s tím, co prohlásil Čemezov nebo britské ministerstvo obrany, pravda ale je, že pokud byly tyto tanky nasazeny, bylo to na okupovaném ukrajinském území, které Rusko označuje za své.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 05 March 2024.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 5, 2024
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/JA3Q89aXTg #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/P7oRxpjHhH
Rusko na Ukrajině používá tanky T-72, T-80 a T-90 a v poslední době - zřejmě kvůli vysokým ztrátám – nasadilo i zastaralé tanky T-62. Média referovala, že ze skladů na Dálném východu se přepravují na západ i ještě starší tanky T-54 a T-55.
Tank T-14 Armata byl poprvé představen 9. května 2015 na vojenské přehlídce na Rudém náměstí ke Dni vítězství. Původně Rusko plánovalo do roku 2020 vyrobit 2300 strojů, kvůli vysoké ceně jich ale nechalo vyrobit jen zhruba sto.
Tento tank se vyznačuje bezposádkovou věží s kanonem ráže 125 milimetrů, ze kterého je možné odpalovat i řízené protitankové střely o doletu až osmi kilometrů. Tříčlenná posádka pracuje v opancéřované „kapsli“ v přední části tanku, který je chráněn také dynamickým pancířem a systémem aktivní obrany.