Článek
Ministři se podle něj shodli na nutnosti rychle schválit desátý balík protiruských sankcí, který bude přijat do pátečního prvního výročí ruského vpádu na Ukrajinu.
Kyjev v očekávání ruské ofenzivy žádá západní spojence o rychlé dodávky zbraní a zejména munice, která armádě napadené země dochází. Podle Borrella je nyní připraven na ofenzivu téměř dvojnásobek ruských vojáků, než byl před rokem na zahájení invaze.
„Musíme reagovat rychle, nejen navýšit podporu, ale udělat to rychle. Rychlost zachrání životy,“ prohlásil Borrell po jednání, na němž se ministři bavili mimo jiné o estonském návrhu na společné nákupy zbraní a munice. Ty mají přesvědčit zbrojní průmysl k navýšení výroby a urychlit zásobování armád včetně té ukrajinské.
Státy NATO zvýší výrobu munice
Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského se zástupci vlád shodli na pokračování podpory Ukrajiny, žádný konkrétní plán však nepodpořili.
„Pokud víme, že rozšíření výroby munice vyžaduje nějakou širší investici, na kterou je potřeba najít zdroje společně, tak hledejme to společné řešení,“ řekl Lipavský po jednání. Konkrétní rozhodnutí je podle něj spíše na ministrech obrany než zahraničí. Borrell v této souvislosti řekl, že chce připravit návrh společného plánu pro zasedání ministrů obrany plánované na 7. března.
Borrell dodal, že velkou podporu mělo v pondělí přijetí desátého balíku protiruských sankcí, jehož detaily však musí státy doladit v nejbližších „hodinách a dnech“. EU jej však přijme nejpozději do pátečního výročí ruské invaze, doplnil Borrell.