Článek
„Náš postoj je jasný a transparentní: vždy jsme byli kategoricky proti a jsme i nyní proti rozmístění jaderných zbraní do vesmíru,“ řekl Putin na setkání se Šojguem. „Vyzýváme nejen k dodržování všech dohod v této oblasti, ale také jsme mnohokrát nabízeli posílit spolupráci,“ uvedl ruský prezident a dodal, že ruské aktivity ve vesmíru se nijak nevymykají těm, které provádí jiné země včetně Spojených států.
Americká média minulý týden s odkazem na zdroje psala, že Spojené státy mají zpravodajské informace o nových jaderných schopnostech Moskvy, které patrně souvisí s vesmírem.
Mluvčí Bílého domu John Kirby pak na dotazy novinářů uvedl, že se zpravodajské informace týkají protisatelitní zbraně, která je však ve fázi vývoje a nepředstavuje bezprostřední ohrožení.
Rusko vyvíjí novou kosmickou jadernou zbraň. V americkém Kongresu vyvolala informace rozruch
„Zaprvé, žádné takové projekty – jaderných zbraní ve vesmíru – neexistují. Za druhé, Spojené státy vědí, že takové projekty neexistují,“ řekl Šojgu při úterním rozhovoru s Putinem. Bílý dům, podobně jako už dříve mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, obvinil, že informace zveřejnil ve snaze podpořit svůj balík pomoci Ukrajině v Kongresu. Podporu v hodnotě 95,3 miliardy dolarů (zhruba 2,2 bilionu korun), jejíž je součástí pomoc pro Kyjev, se snaží prosadit americký prezident Joe Biden.
Mezi Spojenými státy a Ruskem panuje extrémní napětí kvůli vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z 24. února 2022. Invaze vyvolala největší konfrontaci mezi Západem a Ruskem od kubánské krize v roce 1962, píše agentura Reuters. Rusko i Spojené státy, zdaleka největší jaderné mocnosti, vyjádřily politování nad postupným rozkladem vzájemných dohod o kontrole zbraní, jejichž cílem bylo zpomalit závody ve zbrojení za studené války a snížit riziko jaderné války.