Článek
Dekret o Strategii boje s extremismem v Ruské federaci podepsal Vladimir Putin 28. prosince. Ruší se jím podobný dokument z roku 2020, který měl platit i po celý příští rok. Mezi „hlavními zdroji extremismu“ jmenuje i Ukrajinu, podtrhl list RBK. Nezaměřuje se tedy jen na islámské teroristy, kteří páchají teroristické činy na území Ruska.
Nejvážnější hrozby přicházejí z „rozsáhlého šíření idejí neonacismu a posilování radikálních neonacistických ozbrojených uskupení (včetně těch na Ukrajině) podporovaných vnějšími silami, které podporují páchání trestných činů na území Ruské federace“.
„Toho, co se děje na území Ukrajiny, využívají nepřátelské země k rozpoutání hybridních válek proti Rusku a posilování rusofobních nálad v dalších zemích světa,“ stojí v dekretu. Rusofobii popisuje jako „nevstřícné, zaujaté a nepřátelské“ postoje k ruským občanům a jejich diskriminaci. Extremistické hrozby včetně těch z Ukrajiny je potřeba zlikvidovat. V podobném duchu se neslo i vyjádření ruského ministra zahraničních věcí Sergeje Lavrova.
Zabránit šíření rusofobie mají ve Střední Asii a na Kavkazu pomáhat edukační programy, tedy proruská propaganda.
Tvrději na migranty a exulanty
V textu je uvedeno, že k šíření extremismu přispívají svou ilegální činnosti i migranti a doporučuje zpřísnit migrační politiku a potírat „propagandistické akce“ v domech obývaných migranty.
Anketa
Zmiňuje i způsoby boje s extremismem, mimo jiné „vedení evidence osob, které odešly z Ruské federace za účelem účasti na činnosti extremistických organizací“. Rusko mělo už před deseti lety obavy z návratu svých občanů, kteří se přidali k Islámskému státu.
Evidováni však mají být i ti, kteří „prodělali výcvik ve výcvikových střediscích nikoli přátelských států“.
Strach z demonstrací
Jeden odstavec je věnován i demonstracím, tedy „neschváleným veřejným akcím (včetně protestních)“. Ty jsou podle dokumentu záměrně transformované masové nepokoje, které mají destabilizovat společensko-hospodářskou situaci v zemi.
List RBK v této souvislosti upozorňuje, že na seznamu extremistických organizací na stránkách ministerstva spravedlnosti, které jsou v Rusku zakázané, jsou nejen islamistické a nacionalistické uskupení, ale také společnost Meta spojená „s mezinárodním společenským hnutím LGBT“.