Článek
V budování obrany pokračují jednotky agresora podle britského ministerstva už několik týdnů. Umisťují je zejména v přístupových cestách k okupovanému Krymu. Armjansk v tomto případě hraje důležitou roli, nedaleko něj se totiž nachází úzký průliv spojující Krym s Chersonskou oblastí.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 21 June 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) June 21, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/JZXB5VmisV
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/bgeFU1Vt6X
„Jedná se o dlouhé pásmo obranných příkopů v délce devíti kilometrů, tři a půl kilometru severně od Armjansku na úzkém průlivu,“ popsala britská rozvědka rozmístění ruské obrany. Ke zprávě připojila dva satelitní snímky pořízené 26. května, na kterých vyznačila Rusy vykopané příkopy.
Pečlivě promyšlené překážky
„Tyto pečlivě promyšlené překážky ukazují, že ruské velení považuje ukrajinské síly za schopné v otázce přímého útoku na Krym. Rusko nadále považuje udržení kontroly nad poloostrovem za svou nejvyšší politickou prioritu,“ doplnila rozvědka.
Svědčí o tom mimo jiné úterní vyjádření ruského ministra obrany Sergeje Šojgua, který varoval Západ před použitím svých pokročilejších zbraní (rakety HIMARS a Storm Shadow) na Krymu. Rusko by prý v takovém případě reagovalo okamžitě.