Článek
Studentky na začátku sbíraly od kamarádů oblečení, hygienické potřeby a potraviny. Nyní už pomoc přichází z celého Slovenska a na koleji jim proto vyčlenili větší místnost v přízemí. Dárce občas překvapí, že si akci vzaly na starost Rusky.
Bělorusové už bojují. Proti Rusům
„Někteří nám řekli, že musíme pomáhat, protože jsme z Ruska a je to naše vina, že to celé začalo,“ uvedla Tatiana. Denně pomáhají několika desítkám běženců z Ukrajiny, často přijdou i celé rodiny. Mladé mamince s několikatýdenním miminkem například pomáhaly s ubytováním, pro větší děti vybavují školky a školy. „Nedávno byla u nás těhotná žena, které jsme zjišťovaly, kde může absolvovat lékařská vyšetření,“ říká Taťjana.
Ze Lvova do Prešova
Z dětského domova ve městě Lvov se přestěhovaly desítky dětí na Slovensko. Osmačtyřicet z nich našlo útočiště v Prešově.
Školáků už přes 1700 |
Na Slovensku už chodí do školy přes 1700 dětí z Ukrajiny. |
Školy, které přijaly tyto děti, dostanou jednorázový příspěvek ve výši 200 eur (téměř pět tisíc korun) na žáka. |
Ministerstvo školství proplatí školám i náklady na jazykové kurzy slovenštiny pro tyto děti. |
Nejvíc ukrajinských dětí, asi 550, navštěvuje školy v Bratislavském kraji. |
„V našem zařízení mají status nezletilých bez doprovodu,“ říká Dana Krištofová, ředitelka dětského domova. Zdůraznila, že dětem z Ukrajiny se dostává stejné péče jako slovenským.
Černobylští na Slovensku vítají uprchlíky
Celkem se dosud z různých dětských domovů přestěhovalo z Ukrajiny na Slovensko 92 dětí. „Lidé se už dotazují, zda by si děti nemohli na čas nebo natrvalo vzít k sobě do rodiny,“ sdělila televize Markíza.
Ukrajinské velvyslanectví v Bratislavě však upozornilo, že bez jejich souhlasu nemůže být žádné dítě z Ukrajiny adoptované mimo území země.