Článek
„V rámci opatření pro operativní a bojovou přípravu je naplánováno použití vzdušných zbraní. Bude pokračovat práce na zdokonalování praktických dovedností obsluhy automatizovaných systémů řízení vysoce přesných zbraní,“ uvedl Kobylaš.
Vysoce přesnými zbraněmi se v Rusku označují naváděné balistické rakety a střely s plochou dráhou letu. „Tyto úkoly se budou řešit v rámci účasti dálkového letectva ve speciální vojenské operaci. To bude jejich hlavní náplní v nadcházejícím roce,“ dodal velitel.
Ukrajinská rozvědka čeká novou ruskou ofenzívu, možná i ze dvou směrů
Dálkové letectvo tvoří nadzvukové těžké strategické bombardéry Tupolev Tu-160, těžké turbovrtulové bombardéry Tu-95MS a nadzvukové bombardéry Tu-22M3. Všechny slouží pro vypouštění střel s plochou dráhou letu, zejména Ch-101 a CH-555.
V prosinci Kobylaš sdělil, že od konce roku 2021 jsou součástí dálkového letectva upravené třímachové MiGy-31K, které mohou nosit hypersonické střely Kinžal.
Pokračující zapojení strategického letectva, jehož stroje vypouštějí střely s plochou dráhu letu většinou nad Kaspickým mořem, ukazuje, že Rusko dále počítá s vypouštěním střel s plochou dráhou letu z bombardérů. Zřejmě jich má větší zásoby než balistických raket Iskander. Navíc je tyto střely schopné navzdory embargu dál vyrábět.
Protože bombardéry zůstávají nad územím Ruska či nad Kaspickým mořem, nehrozí jim, že by mohly být sestřeleny ukrajinskou protivzdušnou obranou.