Článek
Pozorovatelé upozorňují, že ruským silám docházejí tanky a obrněná vozidla, kvůli čemuž nebudou moci využít menší zisky k následnému většímu průlomu.
„Jakákoli ruská ofenziva na frontové linii je prozatím nemožná,“ sdělil britskému deníku Dmytro Žmajlo, výkonný ředitel Ukrajinského centra pro bezpečnost a spolupráci. „Rusové nemají na frontě žádné velké vojenské úspěchy, takže chtějí vzbudit dojem, že se mohutně přesouvají a že mají výhody. Na frontě to ale nepozorujeme,“ dodal.
O tom, že Rusko chystá novou ofenzivu, informoval koncem března ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Tento týden pak vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksander Syrskyj uvedl, že ji Rusové již zahájili, a to v Sumské a Charkovské oblasti. Analytici z Institutu pro studium války ale posléze upozornili, že Rusko v současné době nesoustředilo v oblasti dostatečné síly k významnějším úspěchům.
Ruská armáda v posledních dvou týdnech sice zvýšila počet útoků v těchto oblastech, také podle Johna Hardieho, zástupce ředitele ruského programu v Nadaci pro obranu demokracie, to ovšem „pravděpodobně nepovede“ k žádným smysluplným ziskům.
„To, co vidíme, je jen nárůst tempa útoků. Ve velmi malém měřítku,“ řekl. „Mohou vysekat díru do ukrajinské linie, ale nejsou schopni pak tuto díru prorazit a dosáhnout rychlého, operativního a významného průlomu,“ dodal.
Hardie dále uvedl, že ruské operace jsou v současné době velmi omezené a útoky podnikají menší útočné skupiny. Útoky, do nichž se na úrovni roty zapojí zhruba stovka vojáků, jsou pak podle něj vzácné.
Z velké části jsou pak tyto útoky vedeny pouze pěchotou, kterou nijak nepodporuje obrněná technika. Hardie odhadl, že jen za poslední rok Rusko ztratilo 3000 tanků a 9000 obrněných vozidel. Zničeno bylo také asi 13 tisíc dělostřeleckých systémů.
„Když se podíváte, co jim zbylo na skladě, zejména toho použitelného, tak tyto zásoby jsou poměrně nízké,“ sdělil, „Očekávám, že do konce tohoto roku se budou snažit toho vytáhnout víc. Pokud ne, budou už úplně vyčerpáni,“ pokračoval.
Žmajlo nicméně podotkl, že klíčová výhoda ruských okupantů je v ohromném počtu lidské síly. Minulý týden ruský vůdce Vladimir Putin oznámil, že Rusko letos povolá do zbraně dalších 160 tisíc občanů.
Jak ale vysvětlil Hardie, tito vojáci dostanou jen slabý výcvik, který trvá maximálně měsíc, někdy ovšem dokonce jen několik dní.
„Je to vědomé rozhodnutí, které Rusko činí, aby udrželo tlak na Ukrajinu. Vrhá tyto vojáky do mlýnku na maso, aniž by investovalo čas do obnovy kvality sil,“ řekl.
Hardie dále poznamenal, že hlavním cílem Ukrajiny v tuto chvíli je, aby zabránila tomu, že se na jednom místě shromáždí příliš mnoho ruských vojáků, kteří by pro Rusko představovali dostatečnou převahu na to, aby mohli prolomit obranu.
Právě to ale ztěžuje mistrovská práce ukrajinských dronařů, kteří Rusku nedovolují ve velkém přesouvat vojáky a vozidla v blízkosti frontové linie.
„Ukrajina rozšiřuje jednotky těch lepších dronových jednotek a obecně se opírá o drony a další bezpilotní systémy, aby kompenzovaly nedostatky v jiných oblastech,“ uvedl. „Dobře se přizpůsobila tomu, jak Rusko bojuje,“ doplnil.