Článek
„Je zajímavé sledovat, co se potom děje v mediálním prostoru, kde se Rusům skutečně daří vypouštět informační mlhu. Vypustí ohromné množství informací od těch vysloveně tvrdě proruských, přes takové ty neutrální a až po některé extrémně nesmyslné, mající působit jako z ukrajinského pohledu,“ řekl Mikulecký.
U obou útoků současně Rusové zdůrazňovali, že cílili na vojáky, takže jsou oprávněné. Tvrdili také, že Ukrajinci využívají živé štíty.
„Jedním z argumentů, který nešel z ruských oficiálních míst, ale z ruských kanálů, jež potom přebírají i některá západní média, bylo že na Sumy dopadl severokorejský analog ruského Iskanderu, který není tak přesný a způsobil masakr civilistů. Můžeme si o tom myslet svoje,“ uvedl analytik.
Vadí mu náš přístup: „Rozebíráme, jestli Rusko v případě útoku na Sumy použilo, nebo nepoužilo kazetovou munici a jestli by si tento konkrétní jeden útok zasloužil nějaké vyšetřování OSN. V tom chaosu nám potom uniká podstata, že válka, kterou v roce 2014 rozpoutalo Rusko naprosto zbytečně, přináší stále oběti na životech.“
Zmínil, že k vysokému počtu obětí na Ukrajině přispívají každodenní útoky drony, o nichž se už ani neinformuje: „Rusové každý den útočí v Chersonské oblasti za pomoci dronů na civilisty. U Chersonu na východním břehu řeky Dněpr jsou školy pro ruské dronaře. Ti, kteří ještě nemají schopnosti, aby mohli působit na bojišti, se cvičí na živých lidech, na civilistech. “
Na poznámku, že se Rusko řídí jinými hodnotami a popírá normy mezinárodního práva přijaté po konci druhé světové války, uvedl Mikulecký, že se Rusko otevřeně chce vrátit do stavu, který existoval před vstupem zemí jako Polsko či ČR do NATO. „Chce zpátky sféru vlivu. Rusko si to myslí, že kam stoupla noha ruského vojáka, tak je navěky věků ruským územím,“ uvedl analytik.