Článek
„V posledních měsících se nasazené ruské síly zdráhaly přebírat první dodávky tanků T-14, které jim byly přiděleny, protože vozidla byla ve velmi špatném stavu,“ uvedla britská rozvědka.
„Není přesně jasné, jaké vlastnosti vozidel vyvolaly tuto reakci,“ dodala rozvědka a zmínila, že tanky měly už dříve potíže a velitelé je nechtěli.
„Během posledních tří let ruští představitelé veřejně popisovali problémy s motory tanků T-14 a infračervenými zobrazovacími zařízením,“ zmínila rozvědka.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 25 January 2023
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) January 25, 2023
Find out more about the UK government's response: https://t.co/c8as8hYBrr
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/YiIweSI6hI
Část výhrad směřovala k nízké kvalitě a poruchovosti, další ale plynuly z konzervativismu ruských velitelů. Mnohým se nelíbilo, že osádka nesleduje okolí přímo průzory, ale pomocí kamer.
T-14 Armata má na dálku ovládanou věž a posádka sedí ve zvláštní pancéřované kapsli, která ji chrání, ale ze které může osádka sledovat okolí jen pomocí kamer a elektroniky. Vojáci měli strach, že elektronika může v boji selhat nebo se snadno vyřadí a posádka bude slepá.
Dalším problémem byla vysoká cena, což zřejmě vedlo k vývoji jiného levnějšího řešení, kdy by se na stávající šasi tanků T-80 a T-90 montovala nová větší věž.
Ta by měla uložené náboje v oddělitelné zadní části, takže by už nehrozilo, že zásah tanku povede k výbuchu munice uložené pod věží, což ji často vyrazí do vzduchu.