Článek
Waters měl odehrát dva koncerty v krakovské Tauron Areně 21. a 22. dubna 2023 v rámci turné This Is Not A Drill. Oba termíny už ale z umělcových webových stránek zmizely.
Podle polského serveru Muzyka.Interia se původně uvádělo, že se Waters rozhodl zrušit koncerty sám.
Waters se později s vysvětlením obrátil na novináře z listů The Guardian a Gazeta Krakowska.
„Vaše noviny se mýlí ve svém tvrzení, že jsme já nebo můj management zrušili mé další koncerty v Krakově. Nezrušili jsme je. Je pravda, že radní Krakova, pan Łukasz Wantuch, pohrozil, že zorganizuje schůzku, na které vyzve radu, aby mě uznala jako nežádoucí personu, a to kvůli mému veřejnému úsilí povzbudit všechny zapojené do katastrofální války na Ukrajině, zejména vlády USA a Ruska, aby pracovaly na vyjednávání míru a neeskalovaly věci k hořkému konci, kterým by mohla být jaderná válka a konec veškerého života na této planetě,“ napsal.
„Bez ohledu na to, že Łukasz Wantuch vypadá, že o mé minulosti nic neví, v článku v místních novinách vyzval dobré lidi z Krakova, aby na mé vystoupení nekupovali lístky,“ pokračoval. Práci radního pak označil jako „drakonickou cenzuru své práce“.
V Polsku chtějí bojkotovat koncerty Rogera Waterse
„Roger Waters nebude hrát v Krakově. Kdo podporuje Putina a jeho propagandu, neměl by mít povolen vstup do našeho města,“ napsal na sociálních sítích Rafał Komarewicz, předseda městské rady Krakova.
Informaci o zrušení koncertů potvrdil i Łukasz Pytko z marketingového a obchodního oddělení Tauron Areny.
Waters má vystoupit rovněž v Praze, jeho koncert v O2 areně je zatím naplánován na 24. května 2023.
Medveděv ho pochválil
Waters hlásá, že Rusko bylo k zásahu na Ukrajině vyprovokováno Západem, že válku rozpoutali ukrajinští ultranacionalisté a že by Ukrajina neměla dostávat dodávky zbraní.
Umělec, který pobývá v USA, dokonce napsal otevřený dopis manželce ukrajinského prezidenta Oleně Zelenské, ve kterém ji poučoval o tom, co všechno dělá její země špatně, a v podstatě v něm zopakoval argumenty kremelské propagandy.
Ostatně za jeho názory ho chválí i někdejší ruský prezident a nynější místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv.
Waters se často vyjadřuje k otázkám mezinárodní politiky. Je otevřeným kritikem Státu Izrael a své kolegy z branže (Bon Jovi, Radiohead či Nicka Cavea) nabádal, aby nehráli v Tel Avivu. Marně, jen si tím vysloužil označení antisemita.
V roce 2019 zase kritizoval charitativní koncert na podporu hladovějících lidí ve Venezuele. Podle něj šlo o propagandistickou akci Washingtonu, která měla za cíl oslabit venezuelskou socialistickou vládu.
Roger Waters z Pink Floyd hájí ruský útok na Ukrajinu i čínské výhrůžky Tchaj-wanu
Devětasedmdesátiletý Waters se proslavil především svým působením ve skupině Pink Floyd, s níž jako baskytarista natočil její nejzásadnější alba.
Jako textař a skladatel se prosazoval již na albech Dark Side of the Moon (1973) a Wish You Were Here (1975), ovšem pozdější alba Animals (1977) a The Wall (1979) byla již téměř celá jeho.
Na albu The Final Cut z roku 1983 to už ale Waters se sebeprosazováním přehnal, když na obal nechal napsat „od Rogera Waterse, zahráno skupinou Pink Floyd“.
V roce 1985 následoval rozpad kapely a soudní spor o právo na používání značky. Ten vyhrál kytarista a zpěvák David Gilmour s bubeníkem Nickem Masonem. Pink Floyd bez Waterse fungují dál a k válce na Ukrajině zaujali zcela opačný postoj.
V dubnu 2022 natočili na podporu napadené země skladbu Hey, Hey, Rise Up!, ve které použili vokály ukrajinského zpěváka Andrije Chylvňuka. Výtěžek věnují na humanitární podporu Ukrajině.