Článek
„Na poslední schůzce jsme hovořili o tom, že se ujmete formování dobrovolnických jednotek, které mohou plnit různé bojové úkoly, a to především v otázce Speciální vojenské operace (takto Rusko nazývá invazi na Ukrajinu, pozn. red.),“ řekl podle Kommersantu Putin směrem k Troševovi.
„Vy sám jste v takové jednotce bojoval více než rok. Víte, co to je a jak se to dělá. Víte i o problémech, které je třeba dopředu vyřešit, aby bojová práce byla provedena co nejlépe a co nejúspěšněji,“ řekl dále ruský diktátor bývalému veliteli wagnerovců.
Putin měl Troševa ujistit, že fond „Obránci vlasti“, který podle ruského listu pomáhá veteránům speciálních operací a jejich rodinám, bude poskytovat sociální podporu všem bojovníkům nově založených dobrovolnických skupin.
Návrat bývalých wagnerovců
Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné ranní svodce v pátek uvedlo, že se v posledních týdnech na Ukrajinu pravděpodobně začaly přesouvat až stovky bojovníků, kteří byli dříve spojováni s Wagnerovou skupinou.
„Přesný stav přemístěného personálu je nejistý, ale je pravděpodobné, že jednotlivci přešli k částem oficiálních sil ruského ministerstva obrany a dalším žoldnéřským skupinám,“ uvedlo britské ministerstvo.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine – 29 September 2023.
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) September 29, 2023
Find out more about Defence Intelligence's use of language: https://t.co/SD77dxyh9d
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/FOtd1rKetU
„Několik zpráv naznačuje koncentraci veteránů z Wagnerovy skupiny v okolí Bachmutu. Jejich zkušenosti budou v tomto sektoru pravděpodobně obzvláště žádané,“ stojí dále ve svodce.
Mnozí z nich budou znát současnou frontovou linii a místní ukrajinskou taktiku, protože ve stejném terénu bojovali již minulou zimu,“ dodalo ministerstvo.
Snaha o jejich kontrolu
Agentura Reuters uvedla, že se Putin touto schůzkou, které se zúčastnil i náměstek ministerstva obrany Junus-Bek Jevkurov, snaží veřejnost přesvědčit, že nad wagnerovci po nepovedeném puči získal kontrolu.
Jen několik dní po vzpouře ruský prezident nabídl bojovníkům Wagnerovy skupiny, aby pokračovali v bojích na Ukrajině, a to pod velením Troševa, který by vedení převzal od Prigožina.
Bývalý šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin zemřel 23. srpna při pádu soukromého letadla wagnerovců v ruské Tverské oblasti, tedy přesně dva měsíce po jeho neúspěšném puči, po kterém se měl odebrat do Běloruska. Na palubě s ním byla například i jeho pravá ruka Dmitrij Utkin.
Putin instructed the former PMC Wagner chief of staff Andrei Troshev to deal with the so-called 'formation of volunteer units'. He said that these units will perform combat operations in the 'special military zone' in Ukraine. pic.twitter.com/1PeMKRRTJL
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) September 29, 2023
Andrej Trošev je plukovník ve výslužbě a bývalý náčelník štábu wagnerovců s volacím znakem „Sedoj“. V červnu nepodpořil vzpouru Jevgenije Prigožina a podle tiskového mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova v současnosti pracuje na ruském ministerstvu obrany.
Trošev dále bojoval v Afghánistánu během desetileté války, kterou tam vedl Sovětský svaz. Po pádu Sovětského svazu sloužil na severním Kavkaze v ruské armádě a poté v SOBR, jednotce rychlého nasazení ruského ministerstva vnitra. V této jednotce působil jako velitel.
Za svou službu v Afghánistánu byl Trošev dvakrát vyznamenán Řádem rudé hvězdy. V roce 2016 mu bylo uděleno nejvyšší ruské vyznamenání Hrdina Ruska za útok na syrskou Palmýru proti bojovníkům Islámského státu.