Článek
Na tvářích lidí, které míjíme, jakoukoliv připomínku války nejde rozpoznat. To je patrné až ve chvíli, kdy se s nimi dáte do řeči.
„Strávila jsem na východě Ukrajiny celý život. Při jednom z útoků na náš dům jsem musela zůstat mnoho dnů skrčená na podlaze v ruinách svého bytu. Už jsme dva roky s dětmi přestěhovaní v Kyjevě, a když tu zrovna nebouchají bomby, cítíme se zde bezpečněji,“ přiznává asi čtyřicetiletá Nina, která pochází z Luhanské oblasti.
Muž zemřel u vchodu do metra, další uhořel v autě. Reportér Novinek popsal noční bombardování Kyjeva
Se svou kamarádkou se v podvečer běžného všedního dne zastavila v jedné z kaváren v historickém centru Kyjeva. „Nežijeme jen prací. Snažíme se radovat z každého dne, do kterého se ve zdraví probudíme. Nejde to jinak, to bychom se tady na Ukrajině zbláznili,“ pokrčila rameny.
V kavárnách převažují ženy
V kavárně v tento podvečer sedí více skupinek žen a dívek. Něžné pohlaví tvoří asi osmdesát procent všech hostů. „Přicházejí sem i tatínci s rodinami. Ale jinak je pravda, že převládají ženy. Muži jsou na frontě. Jiní z obav před odvlečením na frontu raději zůstávají doma,“ vysvětlil číšník, kterému může být ani ne dvacet let.
Když se dáváme do řeči s další dívkou, která vyčkává před kavárnou, dozvídáme se od ní, že se do Kyjeva přestěhovala s rodiči a sestrou z Doněcku, a to na začátku války. „Čekám na svoji starší sestru. Už tu měla být. Dostala opušťák od své jednotky z Pokrovsku,“ vysvětluje Julie. Z Pokrovsku, o který nyní na východě fronty na Donbasu svádějí nelítostné boje ukrajinští obránci s ruskými agresory. Pokud by se to Rusům podařilo, stal by se Pokrovsk podle Ukrajinců dalším Bachmutem. Městem, z něhož zbyly jen zpustošené apokalyptické trosky.
Se svým kolegou Jiřím Linkou ze zlínské humanitární organizace Iniciativa Vlny Solidarity míříme během dne i do dalších částí Kyjeva. Náměstí před katedrálou sv. Sofie, která je jednou z nejstarších církevních budov ve městě, je téměř prázdné. Shromažďovat se na volném prostranství lidé příliš nechtějí. O to víc jich pendluje menšími uličkami a mizí do stanic metra, které jsou nejen bezpečné, ale především tvoří nejrychlejší dopravní spojnici.
Moře vlajek zemřelých hrdinů
Od jedné ze stanic se blížíme na Majdan, přesněji na náměstí Nezávislosti. Už z dálky vidíme moře především žluto-modrých vlaječek zapíchnutých do trávníku. Jsou jich desetitisíce a každá z nich Ukrajincům připomíná jednotlivé zemřelé obránce této země. Nechybí ani vlajky americké, kanadské, brazilské, britské, rumunské či české.
Těch českých už je v tomto moři jedenáct. Vládne jim velký český prapor, o který je opřená fotografie dobrovolníka Taylora. Zemřel 15. května 2023. Do té doby ukrajinským obráncům pomáhal v rámci bojové medicíny a zajišťování humanitární pomoci do hůře dostupných válečných oblastí.
Poslední dopis Taylorovi
Z tohoto pietního místa odcházíme beze slova. Mlčíme dlouhé minuty. Desítky tisíc hrdinů, kteří položili život za obranu okupované Ukrajiny.
Zanedlouho se blíží půlnoc a s ní spojený zákaz vycházení. Vracíme se proto do jednoho z bytů v centru Kyjeva, jen deset minut pěšky od prezidentského paláce, který ale musíme obejít o několik ulic dál. Kvůli bezpečnosti prezidenta Volodymyra Zelenského střeží okolí vojenské jednotky a dostat se k paláci je tak nemožné.
Výbušná poslední noc
Poslední noc v Kyjevě nám pak dává znát, že i tu v Kyjevě je válka. Nad ránem nás budí sirény a výbuchy. Nedaleko od našeho domu je jedno z děl zajišťujících protivzdušnou obranu (PVO) metropole. Slyšíme několik výbuchů z dalekého okolí. PVO zasáhla několik íránských dronů Šáhid. Do temné noci v tu chvíli jeden z nich zabzučel i nad námi. Následovala střelba z děla nedaleko od našeho bytu. A poté dlouhé minuty spuštěných alarmů ze zaparkovaných aut pod našimi okny.
Tuto noc také dopadla na Kyjev půltunová balistická raketa severokorejské výroby KN-23. Vybuchla ze soboty na neděli po páté hodině ranní na ulici před jednou ze stanic metra. Zabila tři civilisty a další tři vážně zranila. Život ve městě však pulsuje dál.
Při ruském útoku zemřeli v Kyjevě tři lidé
Údržbář – nejváženější povolání
Nejvíc práce nyní po výbuchu rakety pokaždé čeká na údržbáře. Znova zasklít okna, zkontrolovat v popraskaných okolních domech přípojky plynu, vody, elektřiny, opravit cesty, chodníky.
„Údržbář je u nás na Ukrajině v době války kromě vojáků a jednotek integrovaného záchranného systému jedno z nejváženějších povolání,“ poznamenal lakonicky k mužům, kteří už se dali do odklízení škod po výbuchu rakety, postarší muž. Žije v bytovém domě, ve kterém nyní musí jeho obyvatelé od začátku války měnit svá okna už potřetí.