Článek
„Tam, kde teď jsem, jsou vesnice, které už byly během války střídavě obsazeny a osvobozeny několikrát. V jedné jsme slyšeli, že si to Rusové s Ukrajinci v uvozovkách 'vyměnili' i třeba sedmkrát. Ale žije tam tak málo lidí, že to je taková vesnice duchů,” popisuje z Charkovské oblasti Husár.
Aktuálně se nachází v místech, kde je stále aktivní frontová linie. „Situace je tu hodně nestabilní, už se ani nedá říkat, že by lidé přemýšleli nad tím, jestli Rusové zase přijdou. Oni jsou o tom přesvědčeni,” říká.
Co zbylo po bojích v Charkově? Korespondent Novinek přináší záběry ze zničeného sídla guvernéra
Válka pokračuje již 11. týdnem, lidé tu byli svědky strašlivých bojů. „Někteří z nich již přestali existovat v naší realitě, mají svojí vlastní,” popisuje.
Náladu v Charkovské oblasti vnímá o něco málo přívětivější vůči ruským vojákům, zřejmě proto, že odsud nezní zprávy o takových zvěrstvech jako například v Buči nebo Borodjance.
Zdaleka ovšem nejde o pravidlo. „Máme informace, že ve vesnici Malá Rohaň vojáci odvedli nějakou školačku, někde ji zavřeli a tam znásilňovali,” říká Husár.
Obyvatelé mají pokyn nechodit po nevyužívaných trasách, jelikož je velká pravděpodobnost, že budou zaminované. Odminování území Ukrajiny může trvat 5 až 10 let, upozornily ve čtvrtek úřady.
„Na západě je víc lidí, čili větší vůle to vyčistit. Tady to bude trvat delší dobu, situace je tak proměnlivá, že to vůbec nestíhají,” říká Husár.