Hlavní obsah

Rakušan: V Česku je podle odhadů už zhruba 100 tisíc uprchlíků z Ukrajiny

Praha

Počet uprchlíků z Ukrajiny, kteří přijeli do Česka kvůli ruské invazi, se podle odhadů od pátku zdvojnásobil na 100 tisíc. Mezi uprchlíky, kteří se do Česka dostávají vlakem, autobusy i auty, podle ministra převažují ženy, děti a lidé ve vyšším věku.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Zlínský policista pomáhá v Krajském asistenčním centru na pomoc Ukrajině s vypisováním dokumentů potřebných k vyřízení pobytu ukrajinských uprchlíků v Česku.

Článek

„Počet není přesný, je to odhad,“ uvedl v neděli ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Vít Rakušan (STAN).

Po pátečním jednání štábu Rakušan uváděl, že podle odhadů je v Česku 50 tisíc uprchlíků z Ukrajiny.

Za deset dní od začátku ruské agrese proti Ukrajině uteklo do sousedních zemí již přes 1,5 milionu lidí, oznámil v neděli vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi.

Evropská komise podle její místopředsedkyně Věry Jourové počítá s tím, že by čtyřicetimilionovou zemi mohlo v krajním případě opustit na osm milionů lidí. Největší část uprchlíků z válkou zasažené země míří do Polska, Maďarska a Moldavska.

BEZ KOMENTÁŘE: Davy ukrajinských uprchlíků míří na Slovensko přes hraniční přechod Vyšné Nemecké.Video: AP

Do Polska, kde žije silná ukrajinská komunita, od začátku ruské invaze přišlo za deset dnů 922 400 lidí z Ukrajiny. Jen za sobotu polští pohraničníci odbavili asi 129 000 uprchlíků.

V Česku míří běženci nejčastěji do Prahy a středních Čech. Ve společném pražském centru pro ukrajinské uprchlíky bylo od jeho úterního spuštění odbaveno do dnešního poledne přes 10 tisíc lidí.

Cizinecké policii se podle údajů ministerstva vnitra do soboty přihlásilo přes 42 tisíc ukrajinských uprchlíků.

Související články

Výběr článků

Načítám