Článek
„Tato vyjádření byla zřejmě míněna jako součást obhajoby nákladné války a jako výzva pro ultranacionalisty a zastánce války, kteří běžně říkají, že obrana nezákonně anektovaných teritorií je důvodem pro vytýčení ještě agresivnějších cílů,“ uvedl ISW.
Současně varoval: „Také naznačují, že Putin je nadále neochotný zvažovat smysluplné mírové řešení války, kterou zahájil jinak než za podmínek, jež diktuje Ukrajině a Západu. Je nepravděpodobné, že by Putin přijal jakýkoli menší výsledek, jestliže Ukrajina za pomoci západních podporovatelů nedokáže způsobit ruským silám další velké porážky a osvobodit výrazně větší část své okupované země.“
ISW také připomněl, že Putin nemluvil z Kremlu, ale z velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu obklopen důstojníky, čímž dával najevo, že je válečným vůdcem, jenž má dění ve svých rukou.
Klíčový rok pro budoucnost Ruska i světa. Putin promluvil k národu
Putin podle ruských zdrojů také předal bojové zástavy armádním sborům samozvané Doněcké a Luhanské republiky, které Rusko anektovalo, a velitele ruských jednotek na Ukrajině Sergeje Surovikina vyznamenal Křížem svatého Jiří. Ukazuje to, že Surovikinovi věří, i když ani rozsáhlé útoky na ukrajinskou energetickou síť neposunuly Rusko k vítězství.
Putin se nevyjádřil k aktuálním plánům ani k další mobilizaci, o které se spekuluje a jež by podle ukrajinské tajné služby mohla začít už 5. ledna.
Promluvil i Šojgu
V předvečer Nového roku promluvil i mnohými zastánci války kritizovaný ministr obrany Sergej Šojgu, jemuž připisují neúspěchy ve válce. Šojgu pravil, že ruské vítězství je stejně nevyhnutelné jako příchod nového roku a má zabránit snahám vymazat „slavnou historii a veliké úspěchy“ Ruska. Ruské vojáky, kteří hájí právo civilistů mluvit rusky, označil za jejich obránce před genocidou a násilím, jež páchá Kyjev.
Šojguovo vystoupení naznačuje, že se navzdory kritice, které čelí, nechystá jeho výměna.