Článek
„Ukrajinská ofenzíva pokračuje čtvrtým měsícem pouze dílčími úspěchy a jen několika ruskými protiútoky. Začíná být jasné, že plánem Moskvy může být nechat ukrajinské muže a techniku vykrvácet na nejtužší části Surovikinovy linie,“ píše Kemp v článku psaném pro britský deník The Telegraph. Sergej Surovikin byl do loňského října velitelem ruských vojsk na Ukrajině.
„Uvažují možná tím směrem, že jakmile budou veškeré Západem vycvičené a vyzbrojené jednotky nasazeny v poli, spustí vlastní ofenzivu. A možná to bude už v lednu,“ dodal penzionovaný plukovník armády Jeho Veličenstva.
Kemp sloužil na velících postech v pěti válkách. Naposledy byl nasazen v Afghánistánu, kde mimo jiné velel operaci Fingal.
Ukrajinské márnice u fronty se plní
Jako v první světové
Podobné lstivé plány známe z minulosti, upozorňuje dále Kemp. Spíš než druhé světové válce se dosavadní průběh konfliktu (opotřebovací boje) podobá první světové. A z toho prý může vycházet i další strategie.
„Připomíná to plán Kaiserschlacht (Ludendorffovu ofenzívu), tedy jarní průlom Němců, který začal v březnu 1918 a zahnal spojence zpět, přičemž se zmocnili většího území, než které obě strany obsadily během předchozích čtyř let války. Toho Němci dosáhli tím, že nechali nepřítele vykrvácet a zároveň si za liniemi vytvořili obrovské zásoby mužů a munice, připravené k ničivému útoku.“
O něco podobného se dva roky předtím pokusili už Britové, v roce 1916 v bitvě na Sommě. Tehdy ale neuspěli.
Granáty a děla
Úspěch od neúspěchu může dělit „obyčejné“ zbrojní přečíslení; víc granátů a děl. A s tím Kim Putinovi může pomoci. Pokud se chtějí Rusové pokusit o něco jako plán Kaiserschlacht, budou na poslední část opotřebovávací fáze patrně potřebovat staré sovětské zbraně, které má v držení Severní Korea. Na oplátku Pchjongjangu pošlou vyspělé zbraňové technologie a potravinovou pomoc.
„Pokud by se apokalyptický scénář z roku 1918 opakoval, bude muset Západ vyvinout mnohem větší úsilí než dosud. Bude to extrémně nákladné a s potenciálně děsivými následky, které nechci domýšlet,“ uzavřel svůj sloupek plukovník Kemp.
Severokorejci už Rusům zbraně dodávají a na dalších dodávkách dělostřeleckých granátů a protitankových střel se chtějí Kim Čong-un a Vladimir Putin patrně dohodnout během září na schůzce ve Vladivostoku, informovala s odkazem na armádní zdroje začátkem září americká média.