Článek
„Naším cílem není roztočit setrvačník vojenského konfliktu, ale naopak tuto válku ukončit,“ řekl ve čtvrtek Putin novinářům po jednání státní rady pro politiku mládeže, kterého se v Moskvě osobně zúčastnil.
⚡️ Putin called the "special operation" a war for the first time since the invasion began.
— NEXTA (@nexta_tv) December 22, 2022
The Investigative Committee take note. Apparently we have a new candidate for an article about "fakes" about the Russian army. pic.twitter.com/l00iATjD1d
Vyřčené slovo „válka“ nezůstalo bez odezvy. Od března je totiž v Rusku nelegální mluvit o speciální vojenské operaci, jak zní oficiálně invaze na Ukrajinu, jako o válce. Tento cenzurní zákon dokonce podepsal sám Putin. Trestným činem je tak šíření nepravdivých informací o invazi. Člověka, který se takto proviní, může čekat až 15 let ve vězení.
Zastupitel už Putina nahlásil prokuratuře
Ještě ve čtvrtek se tak ozval například zastupitel petrohradské obce Smolninskoje Nikita Juferev, který žádá generální prokuraturu a ministerstvo obrany, aby proti Putinovi zahájilo trestní řízení za pomluvu ruské armády. Juferev je kritikem ruské války na Ukrajině a kvůli svým postojům z Ruska utekl.
Putin ospravedlňuje, proč se Rusové chovají jako barbaři: Civilizovaný svět nás nechtěl
„Neexistuje žádný dekret o ukončení speciální vojenské operace. Válku nikdo nevyhlásil,“ napsal Juferev. „Za podobná slova už byly odsouzeny tisíce lidí,“ dodal.
Владимир Путин назвал войну войной: «Наша цель - закончить эту войну». Но указа о завершении СВО не было, войну не объявляли. За такие слова про войну осудили уже несколько тысяч человек. Направил обращение в органы, чтобы Путина привлекли за распространение фейков об армии pic.twitter.com/dEmNSyNwyQ
— Никита Юферев (@NikitaYuferev) December 22, 2022
Juferev patřil mezi zastupitele, kteří v září vyzvali k obvinění Putina z vlastizrady, aby byli následně obviněni z kroků zaměřených právě na diskreditaci ruské armády. Juferev a dalších šest radních zaslali prohlášení dolní komoře Státní dumy. Tvrdili v něm, že Putinovo rozhodnutí napadnout Ukrajinu vedlo nejen k obrovským ztrátám na životech, ale také například zbrzdilo národní hospodářství či urychlilo rozšiřování NATO na východ Evropy.
Rusko napadlo Ukrajinu 24. února a od té doby až do 22. prosince Putin hovořil vždy o speciální vojenské operaci.