Článek
Podle Putina rovněž ruští vojáci obdrží „nové úderné systémy, sledovací a komunikační nástroje, drony a dělostřelecké systémy“, citoval z projevu zpravodajský portál Meduza.
Rok od invaze na Ukrajinu Putin naznačil, že je připraven rozbít celou architekturu kontroly jaderných zbraní, včetně moratoria na jaderné testy. To vše do té doby, než Západ ukončí podporu Ukrajiny, napsala agentura Reuters. V souvislosti s tím v úterý oznámil odklon Ruska od poslední dohody s Washingtonem o jaderném odzbrojování.
Smlouva Nový START podepsaná v roce 2010 v Praze mimo jiné stanovila, že obě strany musejí snížit na 1550 počet strategických jaderných hlavic, tedy zbraní použitelných na velkou vzdálenost. Ruská diplomacie nicméně několik hodin po Putinově oznámení uvedla, že Moskva bude limity ukotvené ve smlouvě nadále dodržovat.
V Rusku se zřítil bitevník Su-25
Ve čtvrtečním projevu u příležitosti Dne obránců vlasti, známého v sovětských časech jako Den Rudé armády, Putin zmínil vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem a tvrdil, že Rusko potřebuje modernizované ozbrojené síly, aby mohlo zajistit svou svrchovanost.
„Stejně jako doposud budeme věnovat zvýšenou pozornost posílení jaderné triády,“ prohlásil ruský prezident s odkazem na jaderné rakety na souši, na moři a ve vzduchu. Dodal, že ještě letos budou například rozmístěny nové mezikontinentální balistické střely Sarmat, na Západě přezdívané Satan II.
Raketu Sarmat Rusko poprvé odhalilo v roce 2016. Podle ruských médií má dolet přes 11 000 kilometrů a může nést jadernou hlavici o hmotnosti 100 tun. Nahradit má raketu R-36M Vojevoda.
Server americké televizní stanice CNN informoval, že zhruba v době pondělní návštěvy amerického prezidenta Joea Bidena na Ukrajině provedla Moskva patrně neúspěšnou zkoušku právě této nové balistické rakety. Rusko informace CNN popřelo.
Jak Vladimir Putin rovněž uvedl, Rusko bude pokračovat v masové výrobě hypersonických střel Kinžal a zahájí hromadné dodávky hypersonických střel Cirkon (Zirkon), které využije ruské námořnictvo.
„Zařazením jaderné ponorky Car Alexandr II. do námořnictva dosáhne podíl moderních zbraní a vybavení v námořních strategických jaderných silách 100 procent,“ řekl ruský prezident. „V nadcházejících letech doplní bojovou sílu flotily další tři křižníky,“ dodal.